(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یکی از بیماری های شایع که حدود سی تا چهل درصد از زنان را به خود اختصاص داده است . متاسفانه خیلی از بانوان بخاطر مسائل اجتماعی ممکن است برای این مشکل مراجعه مستقیم به پزشک نداشته باشند و تصور می کنند می تواند بر روی مسائل اجتماعی و زندگی آن ها تاثیر منفی بگذارد . بی اختیاری ادرار علل متعددی دارد و می تواند به دلیل مشکلات نوروژیک و عصبی تا مشکلات زمینه ای و اختلالات مادرزادی متعدد باشد .

 • بی اختیای ادرار از جمله اختلالاتی است که در خانم ها بیشتر از آقایان شایع می باشد.
 • چاقی و اضافه وزن از جمله عوامل موثر در بروز بی اختیار ادرار هستند.
بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

ناتوانی در کنترل ادرار را بی اختیاری ادرار می گویند. بسیاری از مردان و زنان از این اختلال رنج می برند و متاسفانه علت اصلی بروز آن مشخص نیست، آن هم به این دلیل که بسیاری از افراد از مطرح کردن علائم خود خجالت می کشند.

ادرار، مایعی است که توسط کلیه ها ساخته و در مثانه ذخیره می شود. عضلات و ماهیچه های موجود در مثانه، هنگام دفع ادرار منقبض می شوند. با انقباض این عضلات، ادرار از راه لوله ای به نام پیشابراه از مثانه خارج می شود. در همین لحظه، ماهیچه های اسفنکتر اطراف پیشابراه شل و ادرار از بدن خارج خواهد شد.

در بی اختیاری ادرار، عضلات مثانه به طور ناگهانی منقبض می شوند و فرد نیاز فوری به دفع ادرار پیدا می کند. فشار وارده ناشی از خنده، عطسه و یا ورزش می تواند باعث ترشح ادرار شود .

بی اختیاری ادرار می تواند ناشی از وجود مشکل و اختلال در اعصاب کنترل کننده عضلات مثانه و پیشابراه باشد.

بی اختیاری ادرار، در زنان بیشتر از مردان شایع می باشد. آن  هم به دلیل خاص بودن سیستم تاسلی خانم ها و تاثیر بارداری، زایمان و یائسگی بر روی عضلات و ماهیچه های پیشابراه و مثانه.

احتمال بروز این اختلال در تمامی سنین وجود دارد، اما به دلیل تغییرات هورمونی در دوران یائسگی، در خانم های مسن بیشتر شایع می باشد.

علت بروز بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار به دو نوع بی اختیاری استرسی و اضطراری تقسیم می شود. اکنون به بررسی علل بروز هر یک از این بی اختیاری ها می پردازیم.

 • بی اختیاری ادرار استرسی
 • بارداری و زایمان
 • یائسگی
 • هیسترکتومی و یا سایر شیوه های جراحی
 • افزایش سن
 • چاقی و اضافه وزن
 • بی اختیار ادرار اضطراری
 • التهاب مثانه (سیستیت)
 • اختلالات عصبی مانند مالتیپل اسکلروزیس و یا بیماری پارکینسون
 • بزرگ شدن پروستات

تشخیص بی اختیاری ادرار

در تشخیص بی اختیاری ادرار، تعیین نوع بی اختیاری و علائم و نشانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. جهت تشخیص، ابتدا پزشک به بررسی سابقه پزشکی بیمار و معاینات بالینی و فیزیکی می پردازد .

تست های زیر به تشخیص و تعیین بهترین گزینه درمان کمک می کنند:

 • آزمایش ادرار، جهت بررسی عفونت، خون و یا هر گونه اختلال
 • بررسی فعالیت مثانه. در این تست، مواردی مانند میزان آب مصرفی، تعداد دفعات دفع ادرار و نوع آن طی چند روز بررسی می شود.

دکتر سونیا کاظم زاده جراح و فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با متخصص زنان و زایمان خوب در تهران می توانید با شماره های ۲۲۰۳۹۹۵۲ – ۲۲۰۵۶۸۰۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده مراجعه کنید .

انواع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار استرسی

اولین نوع بی اختیاری ادرار که بسیار شایع است و خوشبختانه توسط لیزر های اربیوم قابل درمان است بی اختیاری ادرار استرسی می باشد . معمولا در این نوع از بی اختیاری ادرار با خنده، عطسه و سرفه احتمال خروج ادرار وجود دارد که درجات و شدت های متفاوتی را از بیماران شاهد هستیم .

علل بروز بی اختیاری ادرار استرسی

از علل مهم ایجاد بی اختیاری ادرار از نوع استرسی زایمان های مکرر، افزایش سن، انجام فعالیت های سنگین (کارهای سنگین که ممکن است در طول مدت زندگی باقی مانده ایجاد شود)، مشکلات ژنتیک، افرادی که اختلالات ساختاری دارند و کمبود کلاژن در بدن خود دارند حتی در صورتی که زایمان هم نداشته باشد این مشکل را داشته باشد . با افزایش سن و در سنین بالای ۴۰ سالگی این بیماری شیوع بیشتری پیدا می کند .

بی اختیاری ادرار ترکیبی

نوع دیگری از بی اختیاری ادرار که بیماران با آن مواجه هستند، بی اختیاری ادرار ترکیبی است که در این مواقع بیمار دچار تکرر ادرار می شود . در این نوع بی اختیاری ادرار لیزر درمانی هم جایگاه خاص خود را دارد . اما زمانی که بیمار به دنبال نورولوژیک دچار بی اختیاری ادرار می شود و تنها کمی تکرر ادرار دارد، فرد یائسه نیست و مشکلات هورمونی ندارد معمولا لیزر پاسخ خیلی خوبی ندارد .

دستگاه لیزر اربیوم فوتونا برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل اینکه در دنیا از نظر علمی بسیار شناخته شده است و همچنین مورد تایید fda می باشد و نتایج و کارکرد های که از این دستگاه استفاده می شود روز به روز در حال افزایش است و در درمان بسیاری از بیمار های مختلف کاربرد دارد .

تعداد جلسات درمان بی اختیاری ادرار

تعداد جلسات درمان بی اختیاری ادرار به عوامل مختلفی بستگی دارد که معمولا در سه جلسه انجام می گردد و فاصله های درمانی بین چهار هفته تا شش هفته می باشد و بسته به شرایط فرد می تواند این فاصله زمانی تغییر یابد و بین شش هفته تا هشت هفته هم تعیین گردد .

نکات مهم در مورد درمان بی اختیاری ادرار

طول مدت درمان در هر جلسه حدودا ۱۵ دقیقه می باشد و نسبت به شلی واژینال یا تنگ کردن واژن این زمان کمی طولانی تر است .

احتیاج به بی حسی و بی دردی هم ندارد و می تواند بعد از هر جلسه درمانی به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد و احتیاج به استراحت خاصی بعد از درمان ندارد .

مکانیسم عملکرد این روش افزایش کلاژن سازی مخاط هست که می تواند تا یک حدی افتادگی زاویه که بین پیشابراه و مثانه ایجاد شده است را درمان کند .

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

درمان های متعددی از نوع بی اختیاری ادرار از نوع ریزش استرسی داریم که البته بسته به شدت و علت ایجاد آن انتخاب روش درمان متفاوت می باشد . اولین روش جراحی و سپس درمان های مدیکال و دارو درمانی و ورزش های مانند فیزیوتراپی لگن و درمان های که در امتداد آن دیده می شود مانند استفاده از امواج الکتریکی که معمولا دستگاه های خاصی دارد و در نهایت لیزر واژینال دارد .

البته انتخاب درمان بسته به شدت و علت ایجاد بیماری دارد . به طور مثال: در صورتی که فردی افتادگی و پارگی های شدید ارگان های لگنی به واسطه سه تا پنج زایمان دارد در این روش معمولا درمان آن جراحی می باشد .

ولی ریزش های ادراری که از نوع خفیف یا متوسط به شمار می آید و افتادگی های که البته آن ها هم مطرح هستند می توانند حتی با لیزر قابل درمان هستند البته با درجه متوسط با لیزر واژینال پیشنهاد می شود . البته استفاده از فیزیوتراپی و ورزش ها در کنار این روش ها می تواند به بیمار کمک نماید ولی این روش ها و جراحی روش های خیلی رایج و ابتدایی هستند که به افراد پیشنهاد می شود .

درمان لیزر واژینال انواع لیزر ها در دنیا قابل استفاده است از زمان قدیم سال ۲۰۰۹ در حال انجام است و در سال ۲۰۱۴ دکتر سونیا کاظم زاده به عنوان اولین کلینیک از این دستگاه برای بی اختیاری ادرار استفاده کردند و خوشبختانه نتایج خوبی را به همراه داشته است . استفاده از لیزر اربیوم تا به امروز به عنوان کم عارضه ترین نوع دستگاه های لیزر می باشد و خوشبختانه عوارض چندانی تا به امروز نداشته است .

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید .

2 thoughts on “بی اختیاری ادرار

 1. نازنین - فروردین ۳, ۱۳۹۸ در ۳:۲۶ ب.ظ

  سلام
  مامانم در اثر عوارض زايمان طبيعي الان دچار بي اختياري ادرار شده. خانم دكتر شما گفتید با ليزر درمان ميکنید این نوع از بی اختیاری هم با لیزر درمان میشه ؟ لطفا جواب بدید … مرسی

  پاسخ
  • drkazemzadeh - فروردین ۵, ۱۳۹۸ در ۴:۳۱ ب.ظ

   سلام، بله یکی از موارد خوب و قوی برای درمان با لیزر همین مورد بی اختیاری ادرار بعد از زایمان است .

   پاسخ

پاسخ

شانزده + 17 =