(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی از بیماری های شایع است که سبب نگرانی بسیاری از افراد شده است . بیش از دویست نوع زگیل تناسلی در دنیا وجود دارد که هر کدام در قسمت های مختلفی از بدن به وجود می آید که از این دویست نوع حدود صد نوع آن، به ناحیه تناسلی مردان و زنان مربوط می شود .

زگیل تناسلی دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از این نوع ها می تواند کم خطر و پر خطر باشند . زگیل تناسلی شایع ترین بیماری مقاربتی است که از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می کند . در صورتی که هیچ گونه اقدام و درمان خاصی انجام نگردد احتمال آن وجود دارد که این زگیل تناسلی در عرض چهار ماه از بین رود ولی متاسفانه ویروس آن به مدت های طولانی در بدن باقی می ماند .

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

از شایع ترین زگیل های تناسلی نوع های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ می باشد . زگیل تناسلی از نوع ۶ و ۱۱ جز کم خطرترین تیپ ها می باشند که معمولا همراه با عفونت خواهند بود و معمولا این نوع تیپ ها احتمال ابتلا به سرطان کمتر خواهد بود . زمانی که مشخص شود که فرد ابتلا به زگیل تناسلی از نوع ۶ و ۱۱ می باشد، بهتر است به منظور پیشگیری از ابتلا به نوع های پر خطر واکسن تزریق نماید .

نوع های ۱۶ و ۱۸ جز انواع زگیل های تناسلی پر خطر می باشد و درصد خیلی از زگیل های تناسلی که منجر به سرطان دهانه رحم و مقعد، سرطان آلت تناسلی یا واژن خانم ها می شود . به طوری که سرطان دهانه رحم تقریبا ۵۰% به علت نوع ۱۶ و ۲۰% به علت زگیل تناسلی تیپ ۱۸ رخ می دهد .

زگیل تناسلی از نوع ۶ و ۱۱ دارای شکل ها، اندازه ها و رنگ های مختلفی هستند، به طوری که سایز آن ها متغیر است و از یک میلی متر تا چند سانتی متر متفاوت خواهد بود . همین طور این نوع از زگیل های تناسلی در قسمت های مختلفی ظاهر می شوند اما در نوع های ۱۶ و ۱۸ که جز پر خطر ترین زگیل های تناسلی می باشند در این تیپ ها ممکن است فرد هیچ گونه علائمی نداشته باشد و تنها با تست غربالگری مشخص گردد .

راه های انتقال زگیل تناسلی

انتقال زگیل تناسلی تقریبا در همه ی موارد از طریق مقاربت است و از طرق دیگر خیلی کم به ندرت اتفاق می افتد . خیلی از اوقات پرسیده می شود که آیا به پارتنر خود در مورد بیماری خود اطلاع دهیم ؟ بهتر است در روابط خود صادقانه باشیم و این موضوع را با فرد مقابل مطرح کنیم، فرد می تواند در توضیحات خود بیان کند که، تمامی بیماری های مقاربتی منجر به سرطان نخواهد شد و خطر ابتلا به سرطان در آن ها خیلی کم خواهد بود .

دوره کمون زگیل تناسلی

دوره کمون زگیل تناسلی حدود سه هفته تا هشت ماه می باشد اما در مورد زگیل های پر خطر خیلی این دوره مشخص نیست و ممکن است از این مدت زمان بیشتر شود و چندین سال به طول بیانجامد . به همین خاطر در نوع های پرخطر نمی توان زمان ابتلا به این بیماری را به طور دقیق مشخص نمود .

در برخی از تیپ های زگیل تناسلی امکان دارد که طی چهار ماه به طور خود به خود بهبود یابد، اما این به معنای بهبودی کامل نخواهد بود و ویروس این عارضه در بدن فرد وجود خواهد داشت و احتمال انتقال آن به فرد دیگر بسیار بالا خواهد بود، به همین منظور بهتر است دو طرف پیشگیری های لازم را داشته باشند .

علائم زگیل تناسلی

در اکثر موارد زگیل تناسلی بدون علامت و نشانه خواهد بود و گاهی ممکن است با سوزش و یک خارش مختصری همراه باشد . افرادی که نقص ایمنی داشته باشند مانند افرادی که مبتلا به دیابت باشند، افرادی که داروهای کورتون مصرف می کنند یا ایدز دارند، مطمئنا در این افراد زگیل تناسلی به تعداد و شدت بیشتر دیده می شود و دوره کمون آن بیشتر خواهد بود همچنین درمان آن مشکل می باشد .

به طور مثال احتمال عود و بازگشت پس از درمان زگیل تناسلی در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی پس از گذشت چند ماه تا یک سال خواهد بود اما در افرادی که به بیماری نقص ایمنی مبتلا هستند معمولا این بیماری به سرعت رشد خواهد کرد و با تعداد بیشتر ایجاد می گردد که درمان آن سخت تر خواهد بود .

دکتر سونیا کاظم زاده جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره های ۲۲۰۳۹۹۵۲ – ۲۲۰۵۶۸۰۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده مراجعه کنید .

شایان ذکر است، افراد مبتلا به این بیماری در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی احتمال ابتلا به نوع های بدخیی کم خواهد بود اما افرادی که دچار بیماری نقص ایمنی هستند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم وجود خواهد داشت، لذا این افراد باید بیشتر مراقبت این موضوع باشند .

در نوع های پر خطر سرطان در نواحی مختلف اتفاق می افتد به طور مثال در زنان در قسمت های مختلفی نظیر دهانه رحم، واژن و در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی ایجاد می گردد که در مردان بیشتر در نواحی آلت تناسلی، مقعد و دهان و حلق رخ می دهد، لذا تنها مربوط به ناحیه تناسلی زنان نمی باشد . لازم ذکر است، بیشتر افراد مبتلا به سرطان به دلیل زگیل تناسلی نوع ۱۶، ۱۸ و دیگر انواع زگیل تناسلی خواهد بود .

معاینه و نمونه برداری زگیل تناسلی

در مورد نمونه برداری از این نواحی، نمونه برداری تنها در مورد تست غربالگری ثابت شده است و می تواند موجب پیشگیری شود و متخصص زنان و زایمان پیشنهاد می کند در زنان بالای ۲۵ سال حین انجام نمونه برداری از زگیل تناسلی بهتر است نمونه برداری از ناحیه تناسلی، دهان یا مقعد انجام گردد، زیرا این نوع از سرطان ها به اندازه سرطان دهانه رحم به راحتی تشخیص داده نمی شود و  انجام این نمونه برداری ها به صحت تشخیص بیماری ها کمک بسزایی خواهد نمود .

شایان ذکر است، سرطان مقعد بیشتر در افراد هم جنس گرا رخ می دهد و در این افراد نمونه برداری از مقعد و ترشحات آن خیلی کمک کننده نخواهد بود .

زمانی که فردی برای معاینه به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کند بهتر است ناحیه پیشابراه هم مورد بررسی و معاینه قرار بگیرد زیرا ممکن است در برخی از افراد در ناحیه پیشابراه هم این ضایعه ایجاد شده باشد و همین امر می تواند موجب انسداد و خونریزی در ادرار شود . ناحیه مقعد باید توسط متخصص گوارش مورد بررسی و معاینه قرار بگیرد تا در صورت لزوم بیوپسی انجام گردد .

درمان زگیل تناسلی

روش درمان بسته به نوع، تعداد و ناحیه زگیل تناسلی متفاوت خواهد بود . بهترین حالت این است که بیمار به متخصص زنان مراجعه کند تا هر کدام از روش های درمان را بتواند انجام دهد و بهترین تصمیم را برای درمان زگیل تناسلی را بگیرد .

درمان زگیل تناسلی به روش های مختلف مدیکال، دارویی و جراحی امکان پذیر خواهد بود . همان طور که گفته شد، در برخی از افراد احتمال بهبود بیماری طی چهار ماه بدون هیچ گونه درمانی وجود دارد این موضوع در مورد زگیل های تناسلی خارجی است .

درمان دارویی به نسبت دیگر روش های درمانی طولانی تر خواهد بود و حتی در مواردی ممکن است طول دوره درمان تا چهار ماه هم ادامه داشته باشد .

یکی از روش های درمان که اکثر افراد تمایل به انجام آن دارند، جراحی است زیرا این روش درمانی به سرعت درمان می شود و همین موضوع سبب می شود تا افراد تمایل بیشتری به انجام جراحی داشته باشند . روش های جراحی مختلفی نظیر:  لیزر، رادیوغرکانس، فریز، کوتر وجود دارد .

در مورد درمان باید گفت پزشکی که قصد دارد از روش درمانی لیزر و رادیوفرکانس باید از مهارت بالایی برخوردار باشد . حتما باید دستگاه تهویه هوا وجود داشته باشد و تبحر خاصی را باید در این مورد داشته باشد تا بتواند درمان را به درستی انجام دهد . فریز معمولا به صورت مایع است و به نسبت لیزر و رادیو فرکانس ساده تر خواهد بود .

نتیجه گیری

در صورت تشخیص درست بیماری، زمانی که فرد مبتلا به زگیل تناسلی داخلی باشد این عارضه نسبت به زگیل تناسلی خارجی از اهمیت بیشتری برخوردار است . میزان تاثیر ضایعه بر روی دهانه رحم و بافت های واژن بسیار مهم می باشد، که در این مواقع برای تشخیص و شناسایی بیشتر نمونه برداری باید انجام گردد که با استفاده از دستگاهی به نام کلونوسکوپ که در واقع این دستگاه میکروسکوپی است که می تواند با بزرگ نمایی دهانه رحم را با بزرگ نمایی نشان دهد و در صورتی که ضایعه ای در آن ناحیه باشد و عروقی که با چشم مصلح دیده نشود ، با این مشاهده می شود و احیانا از آن ها نمونه برداری انجام شود. که با توجه به نتیجه نمونه برداری روش درمان زگیل تناسلی متفاوت خواهد بود .

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید .

2 thoughts on “درمان زگیل تناسلی

 1. سمیه - فروردین ۳, ۱۳۹۸ در ۱:۲۵ ب.ظ

  سلام خانم دکتر خسته نباشید همسر من زگیل تناسلی داره. خواستم بپرسم طبق مطالبتون امکان انتقال وجود داره خواستم بدونم باید چه کار کنم اگر دوباره عود کرد چه کار کنیم ؟

  پاسخ
  • drkazemzadeh - فروردین ۵, ۱۳۹۸ در ۴:۲۷ ب.ظ

   سلام، متاسفانه احتمال انتقال هست و براي معاينه مراجعه داشته باشيد .

   پاسخ

پاسخ

5 + 12 =