دکتر سونیا کاظم‌زاده
Search
Close this search box.
تیرگی واژن

رفع تیرگی واژن

تیرگی پوست

پوست همه ما در برخی از قسمت‌های بدن رنگ تیره‌تری نسبت به سایر قسمت‌ها دارد. برخی از این قسمت‌ها عبارتند از ارنج، زانو، قوزک پا، واژن و مقعد. در درجه اول باید بدانیم که تیرگی واژن و مقعد به دلیل ساختار آناتومیک و فیزیولوژیک این ناحیه تا حدی طبیعی است.

اما اگر این تیرگی بیش از حد باشد یا در اثر عواملی که در ادامه ذکر میکنیم در طول زمان بیشتر شده باشد، روش هایی برای رفع تیرگی در این نواحی وجود دارد.

عوامل تیرگی واژن

پیش از پرداختن به روش‌های رفع تیرگی واژن  ابتدا باید بدانیم چه عواملی موجب ایجاد یا تشدید تیرگی پوست در این ناحیه میشود.

علل درونی

۱. عوامل ژنتیکی: مهمترین عامل رنگ پوست در ناحیه ژنیتال به ژن‌‌های فرد بر می‌گردد.

۲. افزایش سن و یائسگی: پس از یائسگی فرد دچار تغییرات هورمونی بسیاری میشود. این تغییرات عوارض زیادی به همراه دارند. یکی از این عوارض تیرگی واژن است.

۳.تغییرات هورمونی: علاوه بر یائسگی، هر عاملی مه تعادل طبیعی هورمون‌ها را به هم بزند میتواند موجب تیرگی ناحیه تناسلی شود. این تغییرات هورمونی میتواند به دلیل برخی بیماری‌ها مانند سرطان یا در اثر مصرف داروها مانند قرص‌های ضد افسردگی باشد. همچنین یکی از عواملی که تغییرات هورمونی بسیاری به همراه دارد بازرداری و زایمان است.

۴. کمبود ویتامین: کمبود برخی مواد در بدن به طورکلی باعث  کدری پوست میشود. این عامل در رنگ پوست واژن نیز بی‌تاثیر نیست.

۵.چاقی: جالب است بدانبد که تیرگی واژن در افراد با اضافه وزن رایج‌تر است.

۶. عفونت واژینال: برخی بیماری ها در ناحیه تناسلی مانند قارچ یا عفونت تکرار شونده موجب تیرگی واژن میشود.

علل بیرونی

۷. عدم قابلیت تنفس‌پذیری: ناحیه تناسلی به طور کلی در معرض هوا نیست. به دلیل شکل وساختار تعریق و رطوبت در این ناحیه از سایر قسمت‌ها بیشتر باقی میماند. خمین امر موجب تشدید تیرگی واژن و مقعد میشود.

۸. لباس زیر نامناسب: استفاده از لباس زیرهای تنگ یا تشکیل شده از الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی‌استر میتواند موجب تغییر رنک در ناحیه شود.

  • همچنین باید به حساسیت الیاف نیز دقت کنید. در صورت وجود حساسیت حتی جزئی و ایجاد خارش و سوزش در ناحیه توسط لباس زیر، تیرگی واژن تشدید میشود.

۹. سایش زیاد ناحیه: هر چه سایش در هر ناحیه‌ای از بدن بیشتر باشد، تیرگی نیز بیشتر است. این اتفاق را ما در آرنج و زانوها نیز شاهد هستیم. در واژن نیز سایش مداوم عامل مهمی است. گاهی اوقات عادت راه رفتن در کنار استفاده از لباس زیر مناسب میتواند این سایش و تیرگی را بیشتر کند.

۱۰. استفاده مداوم از تیغ: استفاده از تیغ یا ژیلت در کوتاه مدت مشکل‌ساز نیست. اما استفاده مداوم تنها از این روش برای رفع موی زائد موجب تیرگی واژن میشود.

  • در استفاده از تیغ و ژیلت حتما به نو، بهداشتی و تیز بودن آن دقت کنید.

درمان تیرگی واژن

یکی از راهکارهای رفع تیرگی واژن استفاده از لیزر است. اشعه لیزر باعث از بین رفتن رنگدانه‌های پوستی( ملانین) میشود. به همین دلیل پس از مدتی شاهد تاثیر آن در تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی خواهید بود.

تعداد جلسات لیزر بستگی به میزان تیرگی دارد. همچنین پزشکان برای رسیدن به نتیجه مطلوب از ترکیب لیزر به همراه سایر روش‌ها استفاده میکنند.

رفع تیرگی واژن یکی از امور زیبایی است که میتوانید نزد متخصص زیبایی زنان انجام دهید. سایر جراحی‌های زیبایی در ناحیه تناسلی لابیاپلاستی، جوانسازی واژن، مونس‌پلاستی و … نام دارد. تنها نکته در انجام اینگونه جراحی حساسیت بالا و انتخاب بهترین دکتر لابیاپلاستی ، جوانسازی یا سایر عمل‌هاست. پیش از انتخاب پزشک تحقیق کنید تا به اطمینان کامل خود را به پزشک بسپارید و از نتیجه کار راضی باشید.

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *