(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

عفونت واژن

Contents

عفونت واژن

عفونت واژن چه نشانه هایی دارد

شاید تا به حال با خود فکر کرده باشید که؛ عفونت واژن چه نشانه هایی دارد؟

آیا بوی بد واژن ناشی از عفونت می باشد؟

شاید شما هم با شنیدن نام عفونت به فکر چرک و ترشحات سفید رنگ بیافتید. آیا ترشحات واژن نیز نشان دهنده ی عفونت می باشند؟

در ادامه ی مطلب سعی داریم به علل موثر در ابتلا به عفونت واژن و علائم ناشی از آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

علت عفونت دستگاه تناسلی

میکروارگانیسم های عفونت زا علت مهمی در ایجاد عفونت در ناحیه ی تناسلی می باشند. منشاء این میکروارگانیسم ها می تواند؛ باکتری، قارچ و یا ویروس باشد.

همانطور که می دانید پوست واژن حساس، نازک و آسیب پذیرتر از سایر نواحی بدن می باشد. گاها مشاهده شده است مواد شیمیایی موجود در لباس های زیر و یا شوینده های شیمیایی؛ از جمله عوامل موثر در ابتلا به عفونت واژن می باشند.

همچنین انجام عمل‌های زیبایی در ناحیه  تناسلی مانند برخی روش‌های جوانسازی واژن به دلیل تحریک این ناحیه میتوانند احتمال عفونت را افزایش دهند. که انتخاب بهترین روش انجام عمل و اصولی انجام شدن آن میتواند درصد زیادی از ریسک عفونت را کاهش دهد.

 • برای تشخیص دقیق علت عفونت لازم است به دکتر زنان و زایمان مراجعه نمایید تا شرح حال شما مورد بررسی و ارزیابی دقیق پزشکی قرار گیرد.
عفونت واژن
تشخیص عفونت واژن

انواع عفونت دستگاه تناسلی زنان

عفونت یکی از عوارض شایعی است که هر زنی در طول زندگی خود ممکن است با آن مواجه شود. یکی از شایع ترین علائم ناشی ازاین مشکل، بوی تند و نامطبوع می باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد، منشا عفونت در واژن متفاوت است. از این رو انواع متداول و شایع عفونت واژن عبارتند از:

 • عفونت های باکتریایی
 • عفونت های قارچی
 • عفونت های ویروسی
 • سوزاک
 • واکنش های آلرژیک (مانند: واژنیت غیر عفونی)
 • کلامیدیا
 • واژنیت ویروسی
 • تریکومونیازیس

علائم هرکدام از عفونت های فوق الذکر متفاوت می باشد و همین امر تشخیص این بیماری را کمی سخت تر کرده است. تشخیص صحیح نوع عفونت نیازمند تجربه و تخصص بالای پزشک می باشد. زیرا ممکن است فرد علاوه بر عفونت واژن به سایر بیماری ها نیز مبتلا باشد!!!

عفونت واژن
انواع عفونت واژن

علائم عفونت واژن

بوی بد واژن مقوله ای آزاردهنده برای افراد مبتلا به عفونت ناحیه تناسلی می باشد. اما جای نگرانی نیست!!! با مراجعه به متخصص زنان و زایمان و انجام معاینات لازم، با انجام اقدامات مناسب می توان این عفونت را برطرف و عوارض ناشی از آن را درمان نمود.

همانطور که می دانید دستگاه تناسلی زنان ترشحات مختلفی دارد که در اغلب موارد شفاف، رنگی مایل به سفید دارند و بدون بو می باشند و باعث خارش نمی گردند. (این ترشحات در دوران قاعدگی متفاوت می باشند و ممکن است کمی رقیق تر و یا غلیظ تر شوند.)

حال در نظر بگیرید این ترشحات بوی شدیدی داشته باشند و علاوه بر این باعث سوزش و یا خارش ناحیه ی تناسلی فرد نیز شوند. این علائم نشان دهنده ی وجود مشکل و یا عارضه ای در ناحیه ی تناسلی می باشند.

دکتر سونیا کاظم زاده، جراح و متخصص زنان در جردن، از دستگاه های مدرن و به روز دنیا در تشخیص بیماری ها و درمان آن ها استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر و مراجعه ی حضوری به ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره های تماس: ۲۲۰۳۹۹۵۲-۲۲۰۵۶۸۰۹
صفحه اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده

شایع ترین علائم ابتلا به عفونت واژن به شرح زیر می باشند:

 • اختلال در غلظت و رنگ ترشحات خارج شده از واژن
 • ترشحات بودار
 • احساس خارش، سوزش و یا التهاب واژن
 • سوزش هنگام دفع ادرار
 • احساس درد هنگام نزدیکی

درمان قطعی

به خاطر داشته باشید انتخاب راهکار درمانی موثر و صحیح منوط به تشخیص درست و قطعی بیماری می باشد. لازم است شرح حال کامل و دقیقی را از علائمی که دارید و یا مدت زمانی که علائم ظاهر شدند در اختیار متخصص زنان و زایمان خود قرار دهید.

قبل از اقدام به آزمایش و انجام معاینات لازم به موارد زیر توجه کنید:

 1. دوش نگیرید
 2. اجتناب از برقراری رابطه ی جنسی واژنی
درمان دارویی عفونت واژن
درمان دارویی عفونت واژن

درمان عفونت واژن با مترونیدازول

متاسفانه خصلت اکثر ایرانی ها این است تا با ظهور یک سری علائم شروع به خود درمانی و مصرف داروهای مختلف می کنند. توصیه ی ما به شما عزیزان این است تا انتخاب روش درمان قطعی عفونت و رفع عوارض ناشی از آن را به عهده ی متخصص زنان و زایمان بپردازید و از درمان های خودسرانه دوری کنید.

پزشک با انجام معاینات مورد نیاز و ارزیابی شرح حال بیمار؛ بهترین راه درمانی را انتخاب می نماید.

درمان عفونت با عمل های زیبایی واژن

همانطور که در مقاله ی لابیاپلاستی بیان شد؛ بزرگی لابیاها یکی از عوامل موثر در تجمع میکروارگانیسم ها و تشکیل عفونت در این منطقه می باشند.

بنابراین در برخی از خانم ها علاوه بر درمان های دارویی نیاز است تا با جراحی لابیاپلاستی بستر تجمع میکروارگانیسم های عفونت زا را از بین برد.

 

پاسخ

Call Now Button