(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال

یکی از بیماری‌هایی که اگر در زمان مناسب و به موقع تشخیص داده شود، می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد، سرطان سینه یا سرطان پستان است. شیوه‌های مختلفی برای تشخیص این سرطان وجود دارد که مناسب‌ترین آن‌ها استفاده از ماموگرافی دیجیتال یا سه بعدی است.

درواقع یک عکس رادیوگرافی از پستان است که برای کشف سرطان‌ها و بیماری‌های غیر قابل لمس پستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. خانم‌های بالای ۴۰ سال بایستی هر دوسال یکبار ماموگرافی را انجام دهند. بهترین زمان انجام ماموگرافی یا آزمایش ماموگرام، در هفته اول دوران قاعدگی است. ماموگرافی دیجیتال دقیق‌ترین و پیشرفته‌ترین روشی است که در تشخیص سرطان پستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه ماموگرافی دیجیتال

این روش، که به معنای تصویربرداری پزشکی تخصصی از سینه است، در دهه‌های اخیر دارای سه پیشرفت تکنولوژی با نام‌های ماموگرافی دیجیتال، تشخیص به کمک کامپیوتر و توموسنتز بوده است.

این دستگاه، شبیه یک جعبه مستطیلی شکل است که داخل تیوب آن، پرتوی ایکس تولید می‌شود. میزان دوز تولیدی اشعه ایکس کاملا متناسب با تابش به پستان طراحی شده است که با سایر دوز انتخابی برای سایر اندام‌ها متفاوت است. به یونیت دستگاه ماموگرافی، تجهیزاتی متصل شده که سینه را فشرده نگه می‌دارد و تصویربرداری را از زوایای مختلف انجام می‌دهد.

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

ماموگرافی دیجیتال، سیستمی از ماموگرافی است که در آن، اشعه ایکس توسط الکترونی جایگزین شده که آن را تبدیل به تصاویر ماموگرافی پستان می‌کند. در واقع این سیستم چیزی شبیه به سیستم‌های موجود در دوربین‌های دیجیتال است که در آن، تصاویر با کیفیت‌تر با دوز تابش کمتر جایگزین شدند. سپس این تصاویر برای بررسی توسط رادیولوژیست به کامپیوتر منتقل می‌شود. البته در ماموگرافی دیجیتال، تجربه‌ای که بیمار از این تصویربرداری دارد، شبیه به همان ماموگرافی معمولی است. با این سیستم، سلول‌های سرطانی را می‌توان تا دو سال پیش از شروع سرطان تشخیص داد.

اگر به صورت تخصصی‌تر بگوییم، سیستم‌های شناسایی رایانه (CAD) تصاویر ماموگرافی دیجیتال را بررسی کرده و مناطق غیر عادی که ممکن است ناشی از سرطان باشد، در تصاویر برجسته می‌کند تا رادیولوژیست این نقاط را با دقت بیشتری ارزیابی کند. ماموگرافی سه بعدی، شکل پیشرفته‌ای از سه بعد پستان را نشان می‌دهد که شبیه به تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری است که در آن با برش‌های نازک، یک تصویر سه بعدی از بدن انسان نمایش داده می‌شود. جالب است بدانید تصاویر ماموگرافی دیجیتال زیر ۱۰ ثانیه آماده است. در حالی که در ماموگرافی معمولی تصاویر در بازه ۵ تا ۱۰ دقیقه آماده می‌شود.

مراکز مختلفی خدمات ماموگرافی دیجیتال را همراه با خدمات دیگری مانند سونوگرافی در کلینیک خود ارائه می دهند.

تفاوت ماموگرافی استاندارد با ماموگرافی دیجیتال چیست؟

در ماموگرافی به شیوه دیجیتال یا سه بعدی، برای تصویر برداری از گیرنده‌های دیجیتال و کامپیوتر استفاده می‌شود. دقت این روش بسیار بالاتر از روش ماموگرافی معمولی است. سرعت و دقت در این روش، دو فاکتور مهم است. به طور میانگین میزان اشعه‌ای که بیمار در ماموگرافی دیجیتال دریافت می‌کند، کمتر از ماموگرافی معمولی است که همین امر باعث کاهش خطر در افراد می‌شود. همچنین در روش دیجیتال امکان بزرگنمایی و تغییر در تصویر وجود دارد که فرد می‌تواند بافت‌های سرطانی را به خوبی تشخیص دهد. ماموگرافی دیجیتال نوعی غربالگری سرطان پستان در زنان بدون علامت محسوب می‌شود. البته در خانم‌هایی با علائم کم رنگ شدن پوست یا ترشح نوک پستان، وجود توده، درد و … نیز برای تشخیص و درمان به موقع از این سیستم استفاده می‌شود.

مزایای ماموگرافی دیجیتال

بر خلاف تصوری که ممکن است حاکی از میزان دوز شدیدتر از ماموگرافی معمولی باشد، باید گفت جای نگرانی وجود ندارد. دوزی که در ماموگرافی دیجیتال دریافت می‌کنید، بر اساس استانداردهای لازم  بوده و تاییدیه FDA آمریکا را نیز دریافت کرده است. از جمله مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تجزیه و تحیلی دقیق‌تر
  • ارسال راحت‌تر جواب آزمایش
  • وضوح بیشتر برای معاینه
  • میانگین تابش کمتر
  • ذخیره سازی آسان

کاربردهای ماموگرافی دیجیتال

در این روش، برای تشخیص سرطان یا بیماری در سینه، استفاده می‌شود. از آن جایی که در روش دیجیتال دقت بالاتری در انجام آزمایش وجود دارد، جواب آن دقیق‌تر است. از جمله کاربردهای ماموگرافی دیجیتال به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • تشخیص یا بررسی وجود توده سرطانی در سینه
  • غربالگری برای خانم‌های بیشتر از ۴۰ سال
  • بیماری‌های مربوط به بیماران رادیوتراپی و ..
نحوه انجام ماموگرافی دیجیتال

قبل از هر چیز، برای انجام این آزمایش، نیاز است که سینه بند و پیراهن خود را در بیاورید. سپس تکنسین با قرار گرفتن پستان روی یک سکوی کوچک، عمل فشرده سازی را با یک دستمال انجام می‌دهد. سپس پستان را در معرض اشعه بسیار کم قرار داده و تصاویر در مانیتور به نمایش می‌اید. حالا فشرده سازی آزاد شده و دستگاه به طور افقی می‌چرخد. سینه دوباره روی سکو قرار می‌گیرد و دوباره به صورت قبل، تصاویری روی مانیتور نقش می‌بندد. در نهایت بعد از اینکه تصویربرداری از دو پستان صورت گرفت، تصاویر به صورت دیجیتال به رادیولوژیست ارسال شده تا در مانیتور مخصوص، بررسی شود.  در نهایت کل آزمایش همراه با دریافت جواب، شاید بیشتر از ۱۵ دقیقه وقت‌تان را نگیرد.

در مورد این آزمایش در نظر داشته باشید که هر پروتز سینه می‌تواند در جواب آزمایش شما تاثیر بگذارد. بنابراین قبل از انجام آزمایش لازم است که پزشک را از پروتز خود باخبر کنید. هرگز قبل از انجام ماموگرافی از لوسین یا پودر و یا هر خوشبوکننده دیگری روی سینه‌هایتان استفاده نکید. این موارد می‌تواند در نتیجه آزمایش شما و بررسی پزشک تاثیر گذار باشد. در صورتی که برای چندمین بار این آزمایش را انجام می‌دهید، حتما نتایج قبلی را نیز همراه خود داشته باشید.

قیمت ماموگرافی دیجیتال

قیمت آزمایش ماموگرافی دیجیتال به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مواردی از جمله تخصص رادیولوژیست، نوع خصوصی یا دولتی بودن آزمایشگاه، نوع آزمایش، نوع دستگاه ماموگرافی و … در هزینه ماموگرافی تاثیرگذار است. برای اطلاع از قیمت، می‌توانید با کارشناسان کیان سلامت تماس بگیرید.

ماموگرافی دیجیتال در تهران

انجام آزمایشی همچون ماموگرافی دیجیتال، نیاز به تخصص و تکنولوژی پیشرفته دارد. بنابراین انتخاب یک مرکز که علاوه بر داشتن رادیولوژیست و متخصصان خبره و کاربلد، دارای امکانات و دستگاه‌های حرفه‌ای و پیشرفته ماموگرافی هم باشند، اهمیت زیادی دارد. در این مورد، مراکز متعددی در تهران به صورت خصوصی و دولتی با پیشرفته‌ترین دستگاه‌های ماموگرافی آماده خدمت رسانی به بیماران عزیز هستند. برای راهنمایی بیشتر با بهترین سونوگرافی جنوب غرب تهران به آدرس سایت www.kiansono.com  تماس بگیرید.

پاسخ

Call Now Button