دکتر سونیا کاظم‌زاده
Search
Close this search box.
درمان ناباروری

پیشرفته ترین روش درمان ناباروری

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ناباروری و روش های درمان آن

عدم موفقیت در بارداری بعد از یک سال نزدیکی (بدون هیچگونه پیشگیری) را اصطلاحا ناباروری می گویند. طبق آمار بدست آمده در مورد ناباروری؛ حدود 20 درصد از زوج های ایرانی به این مشکل مبتلا هستند.

به خاطر داشته باشید ناباروری تنها مختص به خانم ها نمی باشد و آقایان نیز ممکن است دارای مشکلاتی در این زمینه باشند. گاها ناباروری زوجین به دلیل مشکل یک طرف و یا هر دوی طرفین اتفاق می افتد.

در این مقاله دکتر سونیا کاظم زاده به راهکارهای موثر پیشرفته ترین روش درمان ناباروری که متاسفانه دغدغه ی بسیاری از زوج های بدون فرزند می باشد؛ پرداخته است. با ما همراه باشید.

علل ناباروری در زنان

از جمله دلایل موثر در ناباروری زنان می توان به موارد بسیار مهمی مانند:

اختلال در تخمک گذاری

هرچه سن فرد بیشتر شود احتمال تشدید این اختلال بیشتر می باشد. به گونه ای که بارداری بعد از سنین 30 سالگی حدود 5 درصد نزول پیدا می کند و این روند با بالاتر رفتن سن فرد (بعد از 40 سالگی) شدت بیشتری می یابد.

آسیب دیدن لوله های رحمی

همانطور که می دانید فالوپ (لوله های رحم) نقش بسیار مهمی در انتقال تخمک از تخمدان به رحم را برعهده دارند. هرگونه آسیب دیدگی در این ناحیه مانع از رسیدن تخمک به رحم و یا ادغام تخمک و اسپرم خواهد شد.

  • عفونت رحم
  • آندومتریوز
  • نوسانات هورمونی شدید

کاهش هورمون های جنسی زنان، یکی از عوامل موثر بر اختلال در تخمک گذاری می باشد. هورمون های جنسی تاثیر مستقیم در رها شدن تخمک و تکمیل پروسه ی تخمک گذاری دارند. بنابراین اختلال در تولید و ترشح این هورمون ها این سیکل را معیوب می سازد.

درمان ناباروری
درمان ناباروری

فیبروم رحم

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه؛ به مقاله ی فیبروم رحم مراجعه نمایید.

تشخیص علت ناباروری

متخصص زنان و زایمان با انجام معاینات لازم و آزمایش های مورد نیاز علت ناباروری را مشخص می نماید. این بررسی ها شامل تست های آنالیز اسپرم، آزمایش های خونی و هورمونی می باشد.

به خاطر داشته باشید تشخیص صحیح علت ناباروری تاثیر بسیار مهمی در انتخاب روش درمانی مناسب و موثر خواهد داشت.

روش های درمان ناباروری

انتخاب روش درمانی موثر بر عهده ی پزشک متخصص می باشد و بعد از انجام آزمایش ها و بررسی های دقیق، تعیین می شود. از جمله روش های مناسب برای درمان نازایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان بیماری زمینه ای

گاها ممکن است بیماری هایی از جمله دیابت و یا تیروئید باعث ناباروری شده باشند. به همین دلیل درمان این بیماری ها می تواند توانایی فرد را برای باروری افزایش دهد.

دارو درمانی

گاها فرد مبتلا به ناباروری به دلیل اختلال در تخمک گذاری و یا تنبلی تخمدان قادر به بچه دار شدن نمی باشد. به همین دلیل ممکن است پزشک با تجویز داروهای مخصوص فرآیند تخمک گذاری در این فرد را تحریک نماید.

باروری با iui

معمولا در مواردی که علت ناباروری مشکلات موجود در دهانه ی رحم باشد، پزشک از تلقیح داخل رحمی iui استفاده می نماید. در این روش؛ اسپرم های تهیه شده از مرد شستشو داده می شوند و در روز تخمک گذاری زن، این اسپرم ها از طریق کاتتر پلاستیکی باریک و بلند به رحم زن منتقل می شوند.

پیشرفته ترین روش درمان ناباروری
روش های درمان نازایی

لقاح خارج از رحم ivf

گاها علت ناباروری مشخص نمی باشد و نتیجه ی مناسبی از روش های ساده ی درمان نازایی، حاصل نمی شود. در این حالت پزشک اقدام به تلقیح و بارور شدن تخمک های زن توسط اسپرم های مرد در محیط آزمایشگاه، می کند.

بعد از آماده شدن تخمک، آن را به وسیله ی ابزار مخصوصی وارد رحم زن می نمایند. در این روش درمانی بنا به درخواست زوجین می توان تخمک های فرد را برای باروری در آینده فریز کرد.

لاپاراسکوپی

اگر علت ناباروری در زنان، آسیب لوله های رحمی باشد، در این حالت پزشک با عمل لاپاراسکوپی اقدام به رفع آسیب های موجود و بازسازی لوله های رحمی می نماید.

رحم جایگزی

رحم برخی از زنان توانایی کافی برای باروری و محافظت از جنین را ندارد. این افراد معمولا دارای تخمدان و تخمک های سالمی هستند. بنابراین استفاده از رحم جایگزین می تواند روش مناسبی برای بچه دار شدن این افراد باشد.

در این روش تخمک و اسپرم زوجین ترکیب می شوند و تخمک بارور و لقاح یافته، توسط تجهیزات مخصوص به رحم فرد اهدا کننده انتقال داده می شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *