دکتر سونیا کاظم‌زاده
Search
Close this search box.
عفونت زنان

عفونت مکرر زنان

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

عفونت مکرر زنان

عفونت واژینال یا در اصطلاح عامیانه عفونت زنان، مشکلی است که بسیاری از زنان و حتی دختران حتما یک بار در زندگی با آن مواجه شده اند. این بیماری به طور کامل قابل رفع و درمان میباشد. اما این مسئله زمانی آزاردهنده میشد که پس از درمان شاهد عود مجدد آن هستیم. فرد در این موقعیت پس از یک دوره بهبود دوباره به عفونت دچار میشود و همین امر باعث مختل شدن بسیاری از فعالیت‌های روزانه او میشود.

برای درمان این بیماری ابتدا باید به دنبال علل ایجاد آن باشیم. زیرا بدون دانستن منشا آن، قطعا نمیتوان راهکاری موثر ارائه کرد. حتی در بسیاری از موارد دانستن عوامل ایجاد عفونت زنان میتواند به افراد کمک کند تا از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند. پیش از شروع مبحث عوامل ایجاد این بیماری ابتدا باید با انواع آن شویم. زیرا علت ایجاد هر نوع ممکن است با دیگری متفاوت باشد.

انواع عفونت زنان

۱. عفونت قارچی:

عموما این عفونت به دلیل وجود قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس رخ میدهد. به طور عادی این نوع قارچ در واژن قرار دارد، اما به وسیله محیط اسیدی واژن از بین میرود. اگر زمانی حالت اسیدی واژن به دلایل مختلف به هم بخورد، بستری مناسب برای رشد این نوع قارچ فراهم میشود که منجر به عفونت زنان میشود.

۲. عفونت باکتریایی:

عامل ایجاد این نوع عفونت، باکتری میباشد. این باکتری به طورعادی در دستگاه تناسلی وجود دارد اما در برخی مواقع به دلایل خاصی رشد میکند و مشکلاتی را به‌وجود میاورد. یکی از راه‌های اصلی این نوع عفونت، راه جنسی میباشد.

۳. عفونت انگلی:

برخلاف موارد دیگر که عامل ایجاد مشکل به صورت طبیعی در محیط واژن وجود داشت، در عفونت انگلی، انگل ایجاد کننده این بیماری که نوعی انگل تک‌سلولی است در محیط واژن وجود ندارد. در این نوع هنوز علت ایجاد یا پیدایش عفونت مشخص نیست.

سایر نوع‌های عفونت زنان:

واژینوز باکتریال:

عامل اصلی این نوع عفونت باکتری لاکتوباسیلوس میباشد. در این نوع بیماری، باکتری ‌های بی‌هوازی به صورت غیر معمولی رشد و تکثیر میابند.

تریکومونیازیس:

این عفونت یکی از انواع رایج و شایع در انواع عفونت زنان میباشد. این بیماری همچنین یکی از انواع عفونت مقاربتی است. به این معنی که از طریق رابطه جنسی قابل انتقال است. نمود این عفونت در زنان به صورت عفونت واژینال و در مردان به صورت عفونت مجاری ادراری است.

عفونت تریکومونیازیس یکی از عوامل اصلی در ابتلا به عفونت مکرر و عود شونده است. زیرا باعث مستعد کردن محیط تناسلی برای ابتلا به سایر بیماری‌ها میشود.

یکی دیگر از عوامل عفونت مکرر در زنان انجام عمل‌های زیبایی در ناحیه تناسلی مانند لابیاپلاستی یا تزریق ژل و چربی میباشد. البته این نکته شایان ذکر است که در صورت انجام هر کدام از این امور به صورت اصولی و تحت نظر متخصص مجرب، هیچ خطر و عوارض جانبی پیش نخواهد آمد. پس در صورت قصد انجام عمل‌های زیبایی حتما به بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران برای این کار مراجعه کنید.

کلام آخر

این نوع بیماری‌ها بسیار رایج میباشد. اما به دلیل رایج بودن نباید تصور کنیم که نیازی به مراجعه به پزشک نداریم و میتوانیم به صورت خود درمانی از شر آن‌ها راحت شویم. در صورت مواجهه با این مشکل حتما به پزشک مراجعه کنید تا در کوتاه‌ترین زمان بهبود یابید.

 

 

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *