دکتر سونیا کاظم‌زاده
Search
Close this search box.

علل‌های نامتقارن بودن واژن 

نامتقارن بودن واژن می‌تواند به دلایل مختلفی بروز پیدا کند و یک عارضه شایع در میان بانوان به شمار می‌رود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به دنبال علل بروز آن هستید همراه ما تا انتهای مقاله باشید. بهتر است بدانیم آگاهی از این موضوع خالی از لطف نیست و افراد می‌توانند با بررسی علل آن به نگرانی‌های مختلف خاتمه دهند.

علت نامتقارن لبه‌ واژن

نامتقارن بودن واژن به چه علت است؟

نامتقارن بودن لبه‌‎های واژن می‌تواند در برخی از موارد باعث کاهش اعتماد به نفس در بانوان شود. البته بهتر است بدانیم که موضوع به اینجا ختم نمی‌شود. در برخی از مواقع ممکن است این عارضه مشکلاتی مانند عفونت را به همراه داشته باشد. ممکن است بر این تصور باشیم که نامتقارن بودن واژن خطرناک است و می‌تواند به دلایل خطرناکی بروز پیدا کند اما بهتر است بدانیم این تصور اشتباه است. به بیانی دیگر نامتقارن بودن واژن به خودی خود خطرناک نیست و بیشتر به عنوان یک ویژگی طبیعی و شایع بدن در نظر گرفته می‌شود. همچنین همانطور که پیش‌تر بیان کردیم بسیاری از زنان با نامتقارنی در اندازه و شکل لب‌های واژن خود زندگی می‌کنند بدون اینکه مشکلی برای سلامت آنها ایجاد شود.

با این حال، اگر نامتقارنی واژن همراه با علائم غیر طبیعی مانند درد، ناراحتی، ترشحات غیر معمول یا علائم دیگری باشد، مهم است که به بهترین دکتر برای تزریق چربی به واژن مراجعه کنید و برای درمان اقدام کنید. این علائم می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات پزشکی دیگری باشد که نیاز به بررسی و درمان دارد. به طور کلی علل‌های که می‌تواند زمینه‌سار بروز نامتقارنی در واژن شود شامل:

  • ژنتیک:
    همانطور که می‌دانیم بسیاری از بخش‌های بدن را به تحت تاثیر ژنتیک است و لابیا از این موضوع مستثنی نیست. به بیانی دیگر تفاوت‌های ژنتیکی می‌تواند در ساختار و اندازه لب‌های واژن نیز تاثیرگذار باشد. لب‌های واژن یکی از بخش‌های بیرونی اعضای تناسلی زنانه هستند که در داخل لبهای بیرونی (لبهای کوچک) و لبهای داخلی (لبهای بزرگ) دیده می‌شوند. این لب‌ها می‌توانند در شکل، اندازه، رنگ، و بافت متفاوت باشند، و این متفاوت بودن در بین افراد معمولاً به تفاوت‌های ژنتیکی برمی‌گردد.

بیشتر بخوانید: تزریق چربی به واژن بهتر است یا ژل

  • بارداری و زایمان:
    بارداری و زایمان می‌توانند تغییرات زیادی در ساختار و شکل لابیا ایجاد کنند. حتی پس از زایمان، ممکن است تفاوت‌هایی در اندازه و شکل لابیا مشاهده شود. به طور کلی طی دوره بارداری، لب‌های واژن به دلیل افزایش حجم بدنی و آماده‌سازی برای زایمان، ممکن است به حجم بیشتری برسند. این افزایش حجم ممکن است پس از زایمان به حالت طبیعی خود بازگردد، اما در برخی موارد ممکن است لب‌های واژن پس از زایمان کمی بزرگتر مانده و تفاوت‌هایی در اندازه نسبت به قبل از بارداری داشته باشند. توجه داشته باشید این موضوع زمانی که زایمان طبیعی باشد شدت پیدا می‌کند. با این حال، مهم است بدانید که تغییرات لب‌های واژن پس از زایمان برای همه زنان یکسان نیست و بستگی به عوامل مختلفی از جمله سن، تعداد زایمان‌ها، شرایط بدنی، و نحوه زایمان دارد. 
04:16
truncate dir-rtl

آناتومی دستگاه تناسلی

  • عوامل محیطی:
    تماس با برخی مواد یا استفاده از لباس‌های تنگ و ناراحت نیز می‌تواند بر شکل و اندازه لابیا تأثیر بگذارد. به بیانی دیگر لباس‌های تنگ، به ویژه زیرپوش‌های نازک و تنگ، می‌توانند به فشار بر لب‌های واژن منجر شوند. این فشار ممکن است باعث تغییر در شکل و اندازه لب‌های واژن شود یا موجب ایجاد احساس ناراحتی و ایجاد مشکلات مانند التهابات و خارش در منطقه تناسلی شود. همچنین بهتر است بدانیم برخی از مواد شیمیایی مانند صابون‌ها، ضدعفونی‌کننده‌ها، عطرها و محصولات بهداشتی حاوی مواد شیمیایی قوی می‌توانند به لب‌های واژن آسیب برسانند. استفاده از مواد شوینده یا ضدعفونی‌کننده به شکل نادرست می‌تواند باعث التهاب و تحریک منطقه تناسلی شود و در نتیجه تغییرات در شکل و اندازه لب‌های واژن ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی

بزرگ شدن لابیا به دلیل رابطه جنسی

ممکن است شنیده باشیم که رابطه جنسی می‌تواند باعث بزرگ شدن لابیا شود. بهتر است بدانیم این تصورات اشتباه است. به بیانی دیگر تا زمانی که رابطه جنسی به طور صحیح انجام شود، نامتقارن بودن لابیا برای فرد رخ نمی‌دهد. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم دلایل نامتقارن بودن لابیا اغلب به عوامل دیگری نظیر ژنتیک، بارداری و زایمان، تغییرات هورمونی، تماس با مواد شیمیایی یا استفاده از لباس‌های تنگ ، برمی‌گردد. بنابراین، روابط جنسی نباید به عنوان عامل اصلی بزرگ‌تر شدن لب‌های واژن در نظر گرفته شوند. همچنین اگر ایسن سوال برایتان مطرح شده است که خودارضایی می‌تواند از دلایل بروز این عارضه باشد بهتر  است بدانیم  خودارضایی به طور عمده به شکل و ساختار لب‌های واژن تأثیر نمی‌گذارد. در نتیجه نمی‌توان دلیل نامتقارن شدن لابیا را به رابطه جنسی یا خود ارضایی ارتباط داد. 

نتیجه‌گیری

نامتقارن بودن واژن به دلایل مختلفی بروز پیدا می‌کند که در این مقاله به بررسی کامل علل آن پرداختیم. توجه داشته باشیم که این موضوع یک امر شایع در بانوان است و جای نگرانی برای بانوان نیست.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *