(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

بهترین روش درمانی زگیل تناسلی

بهترین روش درمانی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی از نظر میزان خطرناک بودنشان به انواع: کم خطر و پر خطر تقسیم بندی می شوند.زگیل های تناسلی به صورت زوائد گوشتی که شکل های مختلفی دارند در ناحیه ی خارجی تناسلی مردان و زنان ظاهر می شوند.
شکل آن ها می تواند به صورت خال گوشتی، ضایعات صاف یا شبیه به گل کلم باشد. برای درمان این زوائد ظاهری، به محض ظهور آن ها، باید اقدام شود تا از گسترش آن ها که بسیار سریع اتفاق می افتد، جلوگیری شود.
اگر هیچ اقدام درمانی برای این ضایعات انجام نشود خود ضایعات بعد از گذشت مدت زمانی محو می شوند.اما علت انتخاب درمان برای آن ها، جلوگیری از پخش شدن ضایعات در ناحیه، بد شکل شدن و همچنین جلوگیری از انتقال آن ها می باشد. چراکه در فاز حاد آن ها، انتقال به جنس مخالف بیشتر صورت می گیرد.

بهترین روش درمانی زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی

نحوه عملکرد ویروس

لازم به ذکر است که انواع ویروس هایی که باعث ایجاد ضایعات در ناحیه ی تناسلی خارجی می گردند از جهت ریسک ابتلا به بدخیمی ها و سرطان جزء انواع کم خطر محسوب می شوند و بیشتر انتقال پوستی آن ها و ظاهر بد شکلشان به فرد بیمار را ملزم به درمان می کند.
انواع پرخطر ویروس، اغلب هیچگونه ضایعه ای در ناحیه ی تناسلی خارجی ایجاد نمی کنند و در زنان با آزمایشات تخصصی از دهانه ی رحم و در مردان با نمونه از ترشحات پیشابراه می توان به وجود آن ها پی برد.

دکتر سونیا کاظم زاده، جراح و متخصص زنان، زایمان و زیبایی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی و تشخیص بیماری ها می پردازد و از بروز بیماری و عوارض ناشی از آن جلوگیری می کند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های ۲۲۰۳۹۹۵۲ – ۲۲۰۵۶۸۰۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده مراجعه کنید .

انواع تست های HPV

تست های آزمایشگاهی که بنام تست HPV معروف می باشد، انواع مختلفی دارند که در بعضی از آن ها تعداد بیشتری از انواع ویروس و در بعضی نیز تعداد کمتری شناسایی می گردند.و تاکید روی تشخیص انواع پر خطر و شایع تر می باشد. این تنها به دلیل نیاز به تکنیک های تخصصی و گران قیمت می باشند و حدود ۱۴-۱۰ روز جهت جوابدهی زمان نیاز دارند.
ذکر این نکته حائز اهمیت است که صحت تشخیصی این تست ها در مردان نسبت به زنان، پایین تر بوده و حتی در برخی جوامع به علت صحت پایین تشخیص، انجام این تست در مردان توصیه نمی شود.
بزرگترین مشکل تشخیص این بیماری، درگیری فرد به انواع پر خطر و بدون علامت می باشد که در این صورت فرد در ابتدا اطلاعی از ابتلای خود به این بیماری ندارد. بخصوص مردان بیشتر مبتلا به انواع پرخطر و بدون علائم می شوند.

توصیه بهداشتی

 1. پیشنهاد می گردد که هرگونه ارتباط جنسی با مردان پرخطر محسوب شده و از روش های جلوگیری مانند کاندوم استفاده شود. چراکه ۹۰% مردان از بیماری خود آگاه نبوده و هیچگونه ضایعه ای در اندام تناسلی خود مشاهده نمی کنند.
 2. در مورد زنان نیز در ابتدای بیماری، ویروس های پرخطر ممکن است هیچگونه علامتی از خود ظاهر نکنند. اما با گذر زمان، علائمی مانند ترشحات غیرطبیعی، خونریزی های گهگاهی و لکه بینی یا خونریزی بعد از مقاربت از خود نشان خواهند داد.

غربالگری زگیل تناسلی

از روش های غربالگری زگیل تناسلی در زنان؛ انجام تستی به نام HPV DNA می باشد. امروزه در بانوان بالای ۳۰ سال همراه با انجام تست غربالگری سرطان دهانه رحم به نام تست پاپ اسمیر نیز انجام می شود.

 • ترکیب دو تست؛ سرطان دهانه رحم و تست زگیل تناسلی (HPV DNA) را Co test می گویند.

در سنین زیر ۳۰ سال انجام این تست در صورتی پیشنهاد می گردد که فرد مشکوک به ابتلا به ویروس باشد. تست دهانه رحم نیز از سن بالای ۲۱ سال در فردی که رابطه ی زناشویی داشته باشد، پیشنهاد می شود.
در گذشته از تست دهانه رحم برای تشخیص زگیل تناسلی استفاده می شد که در آن سلول های خاصی که نشان دهنده ی وجود زگیل تناسلی بود دیده می شد. اما دقت تشخیصی آن بسیار کمتر از تست HPV DNA بوده است.

روش های درمان زگیل تناسلی

۱٫درمان ضایعات زگیل تناسلی در ناحیه ی تناسلی خارجی مردان و زنان

درمان ضایعات خارجی زگیل تناسلی، بستگی به نوع آن، شکل، وسعت ضایعه و محل درگیری ناحیه دارد. درمان ها انواع مختلف دارند که عبارتند از:

 • درمان های دارویی
 • استفاده از فریز
 • سوزاندن رادیوفرکانسی
 • لیزر تراپی
 • نهایتا جراحی

۱-۱٫درمان دارویی

اغلب از داروهای شیمیایی مانند: پودوفیلین، آلدرا – بی کلرواستیک اسید و تری کلرو استیک اسید می باشد که به روش های مختلف در طول مدت زمان معین مورد استفاده می گیرند که بنا به نظر پزشک از نظر موقعیت قرار گیری ضایعات و نوع آن، تجویز می گردند.

۱-۲٫فریز کردن

استفاده از روش های سرد کردن یا فریز که به کرایوتراپی معروف است نیز بطور شایع مورد استفاده قرار می گیرد. فریز بصورت مایع یا گاز می باشد که روش مایع ارجح تر می باشد. به خاطر داشته باشید ممکن است برای درمان، چند جلسه زمان نیاز باشد.

۱-۳٫روش سوزاندن

سوزاندن یا همان کوتریزاسیون نیز از جمله روش های مرسوم درمان زگیل تناسلی می باشد. ایراد این روش دردناک بودن آن می باشد و در مواقعی ممکن است پوست سالم نیز بسوزد. لذا جای ضایعه به صورت اسکار باقی می ماند.

۱-۴٫روش لیزر

همانطور که میدانید استفاده از لیزر در جراحی های ناحیه تناسلی مانند لابیاپلاستی با لیزر رایج است که در این مورد نیز  در ضایعات بزرگتر استفاده می شود. استفاده از این روش مستلزم تبحر و تجربه ی بالای جراح، دستگاه های مجهز لیزر می باشد. این روش در صورت استاندارد بودن لیزر و تجربه ی کافی جراح از روش های موثر و بی خطر محسوب می گردد.
استفاده از رادیوفرکانس نیز، استاندارد بودن لیزر و تجربه ی کافی کافی جراح از روش های موثر و بی خطر محسوب می گردد.

مزیت دو روش لیزر و رادیوفرکانس جراحی

اغلب مواقع درمان ضایعات در یک جلسه صورت می پذیرد.
لازم به ذکر است که رادیوفرکانس مورد استفاده در این روش درمانی، کاملا متفاوت از رادیوفرکانس های جوانسازی می باشد و حتما نوع آن باید رادوفرکانس جراحی باشد.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

۱-۵٫جراحی 

آخرین راه درمان، روش جراحی می باشد که در صورتیکه درگیری ناحیه بسیار وسیع باشد، ناگریز به برداشتن ضایعه با روش جراحی خواهیم بود.
بهتر است از ضایعات زگیل تناسلی نیز نمونه برداری انجام شود تا هم پاتولوژی وجود زگیل را اثبات کند و هم با روش های تخصصی از ضایعه ی بافتی، نوع ویروس نیز مشخص گردد. این روش بخصوص در بانوانی که باکره می باشند و نمی توان از تست دهانه رحم یا تست زگیل تناسلی دهانه رحم در آن ها استفاده کرد.
لازم به ذکر است اگر انتخاب درمان؛ روش های دارویی، فریز یا کوتر یا لیزر باشد، امکان انجام تست های تشخیصی آزمایشگاهی نخواهد بود و تنها با روش رادیوفرکانس جراحی یا Surgical RF و جراحی سنتی این امکان وجود خواهد داشت.

۲- درمان زگیل تناسلی داخلی

اگر ترشحات دهانه رحم و واژن آلوده به ویروس باشد، قبل از هرگونه درمان باید از وجود یا عدم وجود درگیری بافت دهانه رحم و کانال واژن با ویروس مطلع گردید. برای این مورد، ابتدا در معاینه دهانه رحم اگر ویروس باعث ایجاد زخم یا تغییر شکل دهانه رحم شده باشد، قابل مشاهده خواهد بود.
ولی در اغلب مواقع بخصوص در ابتدای ابتلا به ویروس در معاینه ی معمولی، هیچگونه ضایعه ای قابل مشاهده نبوده و بیمار باید تحت معاینه با دستگاهی به نام کولپوسکوپ قرار بگیرد. دهانه رحم با استفاده از این دستگاه که نوعی میکروسکوپ می باشد و درشتنمایی در دهانه رحم و دیواره ی کانال واژن ایجاد می نماید، ضایعات با دقت بالاتر مورد مطالعه قرار می گیرند. در صورت نیاز از آن ها نیز نمونه برداری انجام می شود.

نکته بسیار مهم

وجود یا عدم وجود درگیری بافتی به دنبال ابتلا به ویروس زگیل تناسلی می باشد. لذا این مرحله از انجام معاینات بسیار ضروری می باشد که در ابتلا به ویروس های پرخطر به خصوص نوع ۶ پیشنهاد می گردد.
درمان بسته به جواب بافت شناسی انتخاب می گردد که از انواع برداشت ضایعه با لیزر یا روش های کم تهاجمی جراحی تا برداشتن مخروطی از دهانه رحم و نهایتا برداشتن کل رحم، متعدد می باشد.
گاهاً جواب نمونه برداری به نحوی است که بیمار فقط تحت نظر گرفته می شود. انجام کولپوسکوپی نیز باید توسط متخصص زنان و زایمان متبحر و با تجربه انجام پذیرد.

 • در مورد درمان ویروس زگیل تناسلی چه در انواع پر خطر و چه در انواع کم خطر، متاسفانه روش قطعی وجود ندارد.

چراکه ویروس به هنگام ورود به بدن، پابرجا خواهد ماند، اما کنترل ویروس قابل انجام می باشد.

روش های درمان زگیل تناسلی

روش های درمان زگیل تناسلی

جهت کنترل کردن زگیل تناسلی باید سیستم ایمنی بیمار را بالا برد که با:

 • ورزش و تغذیه ی مناسب
 • به دور بودن از تنش ها و هیجانات مخرب
 • عدم مصرف دخانیات
 • اجتناب از رفتارهای پر خطر جنسی
 • استفاده از روش های سدی برای جلوگیری
 • استفاده از مکمل ها
 • تزریق به موقع واکسن های مختلف جهت افزایش ایمنی بدن، امکان می پذیرد.

درمان ضایعات به محض ظهور آن ها، با توجه به علائم هشدار دهنده ی زگیل های پرخطر مانند:

 • عفونت های مکرر
 • لکه بینی های متعدد
 • لکه بینی یا خونریزی بدنبال رابطه ی جنسی
 • ویزیت های به موقع و مرتب
 • انجام تست های دهانه ی رحم و HPV به صورت منظم، میسر می باشد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی زگیل تناسلی مراجعه نمایید.

پاسخ

Call Now Button