(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

لابیاپلاستی

آناتومی ناحیه تناسلی بانوان

ناحیه تناسلی به دو قسمت تقسیم بندی می شود که یک قسمت ژنیتال یا قسمت بیرونی اندام تناسلی و قسمت واژینال یا داخلی قسمت داخلی اندام تناسلی زنان می باشد . در این مقاله قصد داریم در مورد ناحیه تناسلی خارجی یا ژینتال که به غلط نام آن را واژن گذاشته اند بپردازیم .

ناحیه قسمت خارجی اندام تناسلی خانم ها از چند قسمت تشکیل می شود که بیشتر اعمال جراحی زیبایی روی قسمت لب های بزرگ، لب های کوچک، روی کلیتوریس و پوست روی کیلتوریس انجام می شود .

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

بیشترین اعمال جراحی روی لب های کوچک به عنوان عمل لابیاپلاستی می باشد که بیشترین خواهان و شایع ترین اعمال جراحی زیبایی زنان می باشد و بیشترین سوالاتی که مطرح می شود در مورد نحوه ی عمل جراحی لب های کوچک، عوارض آن و همین طور مواردی که احتیاج ضروری دارد تا این عمل انجام شود می پردازیم .

لب های کوچک به صورت آناتومیک طوری در بدن اندام تناسلی قرار می گیرد که توسط لب های بزرگ پوشیده شود . البته این فرم لب های کوچک خیلی متعدد است و بسته به نژاد، ارث و همین طور چاق و لاغر شدن های زیاد، زایمان، دوره بلوغ، تحریکات این ناحیه و سن می تواند روی سایز این ناحیه تاثیر گذار باشد و سبب تغییر سایز آن شود .

کاندید جراحی لابیاپلاستی

حالتی که پزشک را مجبور می کند به فرد توصیه نماید این ناحیه را جراحی نماید در واقع بخشی درمانی برای فرد ایجاد می کند این است که سایز بلندترین ناحیه لب کوچک از حدود سه تا پنج سانت بیشتر باشد در این موارد معمولا فرد مراجعه می کند با یک حالت عدم رضایت و با حالتی که در هنگام ورزش کردن مجبور هست لباس های تنگ و اسلش را بپوشد و آن ناحیه تحت فشار قرار می گیرد و سبب عرق کردن، سوزش، خارش و تحریک آزار دهنده فرد می شود و همچنین در زمان رابطه جنسی گذشته از فرم آن در حین برقراری رابطه جنسی می تواند مشکل ساز باشد و فرد را اذیت نماید . در این موارد پزشک به بیمار پیشنهاد می کند به صورت درمان طبی در واقع این جا جراحی مورد پزشکی است و به بیمار هم توصیه می شود این کار را انجام دهد . اما همه ی موارد، پزشکی نیست و خیلی از اوقات بیماران به دلیل اینکه زیبایی برای آن ها مهم است مراجعه می کنند تا از نظر زیبایی تغییراتی را ایجاد نمایند که فرم آن مورد پسندشان باشد .

با توجه به اینکه فرم این ناحیه شکل های متعددی دارد و ضخامت، طول و رنگ آن در افراد متفاوت است و بسته به نوع فرم، جنس، ضخامت آن ناحیه جراح تصمیم می گیرد کدام متد و تکنیک جراحی را برای فرد پیاده نماید، اما ذکر این نکته خیلی مهم است که گاهی اوقات بیماران خواسته های نامعقول دارند، که این خواسته ها با آنچه بیمار تقاضا دارد با آنچه قابل انجام است متفاوت می باشد و می تواند یک مقدار تفاوت ایجاد نماید و قابل انجام نباشد، مانند عمل های زیبایی سینه و بینی که همیشه الزما آن تصویری که فتوشاپ شده است قابل انجام نیست .

اما تکنیک های مختلف توسط یک جراح متبحر خود جراح تنها کسی است که می تواند حداکثر رضایت مندی را در فرد ایجاد نماید و آن تکنیک را بسته به فرم، ضخامت و شکل ناحیه تناسلی بیمار اجرا نماید .

مراقبت های قبل از عمل لابیاپلاستی

ابتدا بایستی بیمار توسط متخصص و جراح زیبایی زنان معاینه شود . سپس آزمایشات مربوط به اختلال انعقادی و عفونت های که ممکن است وجود داشته باشد بررسی شوند و  نیز آزمایش خون را انجام دهد .

انجام تست پاپ اسمیر برای تمامی بانوان ضروری است اما دختران باکره نیازی به انجام این تست نخواهند داشت .

قبل از انجام عمل لابیاپلاستی فرد بایستی مورد بررسی های لازم قرار گیرد و در صورتی که مبتلا به مواردی همچون پریود، عفونت زنان، زگیل تناسلی، تبخال و خون ریزی های غیر طبیعی نباشد می تواند اقدام به جراحی نماید . در نهایت باید گفت در صورتی که فردی شرایط فوق را داشته باشد، کاندید خوبی برای عمل لابیاپلاستی خواهد بود .

دکتر سونیا کاظم زاده جراح و فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با متخصص زنان و زایمان خوب در تهران می توانید با شماره های ۲۲۰۳۹۹۵۲ – ۲۲۰۵۶۸۰۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده مراجعه کنید .

روش های جراحی لابیاپلاستی

عمل جراحی لابیاپلاستی به چند روش قابل انجام است که عبارتست از: لابیاپلاستی با لیزر، جراحی با ار اف و جراحی به روش سنتی روش های هستند که امروزه برای لابیاپلاستی یا کوچک کردن لب های ناحیه تناسلی استفاده می شود .

عمل لابیاپلاستی به روش سنتی

تا به امروز بیشتر جراحان زیبایی زنان از روش سنتی عمل لابیاپلاستی که در اتاق عمل قابل انجام هست، استفاده می کنند . در این روش مدت زمان جراحی حدود ۶۰ دقیقه انجام می گردد و تحت بیهوشی عمومی انجام می گردد و فرد در صورتی که مشکلی نداشت باشد بعد از گذشت ۵ تا ۶ ساعت بعد از انجام جراحی ترخیص می شود .

عمل لابیاپلاستی با لیزر و ار اف

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی افراد تمایل زیادی به انجام عمل لابیاپلاستی با ار اف و لیزر را دارند، اما چرا بیشتر افراد تمایل دارند تا با روش های مدرن ار اف و لیزر عمل شوند ؟ اولین علت آن کم خطر و کم تهاجمی بودن آن ها است . با توجه اینکه این جراحی سرپایی و در مطب قابل انجام است و احتیاجی به بیهوشی عمومی ندارد . از این جهت بیهوشی عمومی عوارضی را به فرد متحمل نمی شود .

در روش جراحی لابیاپلاستی با لیزر یا ار اف یکی دیگر از مسائل مهم کمتر زدن بخیه و سبک تر بودن عمل است و علاوه بر آن در این روش جراحی خطراتی همچون خونریزی و تشکیل هماتوم بعد از جراحی کاهش می یابد . لذا این عوامل سبب ترغیب افراد می شود تا به انجام این نوع جراحی در مطب تمایل داشته باشد .

البته ذکر این نکته بسیار مهم است تبحر جراح بسیار مهم است که با روش های کار کردن با لیزر و ار اف آشنا باشد و حتما دستگاه لیزری که مورد استفاده قرار می گیرد، باید از استاندارد های جهانی برخوردار باشد و امروزه دستگاه های غیر استاندارد زیادی است که می تواند سبب بروز مشکلات جدی برای فرد شود . زیرا این عمل های زیبایی در عین حال ساده هستند و می توانند خیلی پیچیده شوند و روی مسائل احساسی، تمایلات جنسی و ارگاسم فرد هم تاثیرگذار باشند .

بنابراین روش های جراحی لابیاپلاستی با لیزر و ار اف روش های هستند که کم تهاجمی به شمار می آیند و ذکر این نکته مهم است همان طور که گفته شد گاهی اوقات به خاطر خیلی بزرگ بودن و ضخیم بودن لب های کوچک ترجیح داده می شود در مرحله اول آن حجم اصلی برداشته شود و اگر قسمت های کم یا زیاد بیایید که این حالت جزئی هم دارد در مرحله دوم به صورت روتوش مانند عمل های بینی انجام شود تا عوارض بیمار در عمل اول افزایش پیدا نکند .

لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی با توجه به روش جراحی متفاوت می باشد . در جراحی لابیاپلاستی به روش سنتی لازم است به نکات زیر توجه گردد که عبارتست از:

بعد از انجام جراحی لابیاپلاستی به روش سنتی فرد بعد از ۵ الی ۶ ساعت پس از جراحی ترخیص می شود . استفاده از کمپرس سرد به مدت ۴۸ ساعت پس از عمل ضروری است . استفاده از این کمپرس بدین صورت است که به فاصله هر ده دقیقه یک بار مورد استفاده قرار گیرد .

پرهیز از انجام فعالیت های جسمی و پیاده روی به مدت ۴۸ ساعت ضروری است و بهتر است در ۴۸ ساعت اول پس از جراحی فرد استراحت نماید زیرا استراحت کردن در بند آمدن خونریزی تاثیر بسزایی دارد .

به مدت دو هفته از رفتن به سرکار خودداری نماید .

بعد از عمل لابیاپلاستی به روش سنتی بهتر است از برقراری رابطه زناشویی به مدت دو ماه اجتناب ورزید .

در این روش جراحی بهتر است از انجام فعالیت های ورزشی و شنا کردن به مدت دو ماه بپرهیزید و قبل از بهبودی کامل از انجام این فعالیت ها اجتناب ورزید .

اما به دنبال جراحی لابیاپلاستی با لیزر یا ار اف این مسائل راحت تر خواهد بود و البته یک قانون کلی در رعایت مراقبت های بعد از عمل وجود دارد . در صورتی که بعد از هر عمل فرد تمامی نکات را به درستی رعایت نماید و استراحت داشته باشد و از آرودن فشار جسمی به خود اجتناب ورزید زودتر بهبود می یابد . به طور کلی عفونت ها، هماتوم ها و خونریزی های بعد از جراحی لابیاپلاستی با لیزر و به خصوص لابیاپلاستی با ار اف خیلی کمتر است، به دلیل اینکه این ها سیستم های هستند که بند آوردن خونریزی به طور اتوماتیک در زمان عمل انجام می شود و به همین دلیل است که فرد به بخیه های کمتری نیاز دارد و در عین حال بعد از عمل فرد عوارض کمتری خواهد داشت .

استفاده از کمپرس سرد همانند جراحی لابیاپلاستی به روش سنتی در هر دو روش جراحی لابیاپلاستی با لیزر و ار اف به مدت ۴۸ ساعت ضروری است .

بعد از جراحی لابیاپلاستی با ار اف و لیزر بهتر است به مدت هفت الی ده روز استراحت نماید و از انجام بعضی از فعالیت ها اجتناب ورزید .

در این دو روش جراحی بهتر است از انجام فعالیت های ورزشی و شنا کردن به مدت یک ماه بپرهیزید و قبل از بهبودی کامل از انجام این فعالیت ها اجتناب ورزید .

همچنین در این دو روش جراحی لابیاپلاستی بهتر است برقراری رابطه جنسی را به تعویق اندازید و به مدت یک ماه از انجام آن اجتناب ورزید .

عوارض عمل لابیاپلاستی

یکسری از مواردی که پیش می آید به دلیل خواسته های بیمار می باشد که به دلیل عدم اطلاع از عوارض بعدی باید به آن ها آگاهی داده شود . زیرا برخی از افراد تمایل دارند بیش از حد این ناحیه کوچک شود و این مورد خود سبب می شود تا آسیب های به ناحیه کلیتوریس وارد شود یا روی ناحیه ورودی مدخل واژن باز بماند و این وظیفه جراح است که بیمار را توجیح نماید و به فرد بازگو کند که انتخابی که دارد تنها مسئله زیبایی نیست و مسئله عوارض است که در صورتی که بیش از حد این لب ها برداشته شود سبب آسیب می شود .

کما اینکه خیلی از بیماران زمانی که مراجعه می کنند نگران هستند و باز گو می کنند با انجام عمل لابیاپلاستی اندام های جنسی مانند کلیتوریس و پایانه های عصبی آن ها آسیب برسد. این عوارض در مواردی پیش می آید که جراح متبحر نیست یا اینکه بیمار تقاضاهای نابجا از جراح دارد که بخاطر عدم اطلاع آن می تواند باشد، اما اگر عمل لابیاپلاستی به درستی انجام گردد خوشبختانه هیچ عارضه ای روی ارگان های جنسی نمی گذارد و عارضه ای ایجاد نمی کند و حتی به خاطر افزایش اعتماد به نفس بیمار سبب افزایش میل جنسی فرد می شود و بتواند سریع تر به ارگاسم برسد .

سفید کردن ناحیه خارجی تناسلی

از مشکلات دیگری که سبب مراجعه به متخصص زنان و زایمان می شود رنگ ناحیه اندام تناسلی زنان می باشد . ممکن است لب های کوچک خیلی بزرگ نباشد و سایز غیر معقولی نداشته باشد اما رنگ این ناحیه فرد را اذیت نماید که معمولا مراجعه می نماید . سفید کردن لب های کوچک اندام تناسلی یکی از اندیکاسیون های درمانی به شمار می آید و با روش لیزر قابل انجام است اما در بعضی از مواقع ممکن است که روش های جراحی برای آن بهتر باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر با بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید .

2 thoughts on “لابیاپلاستی

 1. ساناز - فروردین ۳, ۱۳۹۸ در ۳:۳۸ ب.ظ

  سلام لابیاپلاستی با لیزر طی یه جلسه انجام میشه ؟؟؟

  پاسخ
  • drkazemzadeh - فروردین ۵, ۱۳۹۸ در ۴:۳۳ ب.ظ

   سلام، یک جلسه مگر خیلی بزرگ باشد که در موارد نادر ممکن است احتیاج به روتوس باشد که البته سبک هست .

   پاسخ

پاسخ

1 × یک =