دکتر سونیا کاظم‌زاده
Search
Close this search box.
جوانسازی واژن

جوانسازی واژن؛ بازگشت دوباره آرامش

تصمیم به انجام جوانسازی واژن در بانوان بعد از بروز مشکلات واژن رخ می‌دهد و سوال‌های زیادی را در ذهن ایجاد می‌کند از جمله سوالات می‌توان به: علت نیاز به جوانسازی واژن، روش‌های جوانسازی واژن خانمها و مزایای جوانسازی واژن اشاره کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به همه سوالات و نگرانی‌های شما در زمینه انجام جوانسازی واژن خاتمه دهیم.

جوانسازی واژن

علت نیاز به جوانسازی واژن

کاهش تولید کلاژن به مرور زمان در تمامی اندام‌ها در افراد به وجود می‌آید و باعث ایجاد تغییراتی در اندام های بدن، بخصوص پوست و مخاط می گردد. به این نکته باید توجه داشته باشیم که کاهش تولید کلاژن به مرور زمان در تمامی اندام‌ها در افراد به وجود می‌آید و باعث ایجاد تغییراتی در اندام‌های بدن، بخصوص پوست و مخاط می گردد مانند افزایش چین و چروک های پوستی، افتادگی پوست. کاهش کلاژن پوست با افزایش سن در افراد قابل مشاهده می‌باشد، اما آثار کاهش کلاژن در مخاط را شاید به وضوح نتوان مشاهده کرد، ولی عوارض ناشی از آن باعث تغییر عملکرد سطوح مخاطی شده و فرد برای نجات یافتن از این تغییرات پیشرونده نیاز به درمان می‌یابد.

از سطوح مخاطی می‌توان به مخاط واژن اشاره کرد. با افزایش سن و کاهش سطح کلاژن در این ناحیه، آتروفی و نازک شدن مخاط به وجود می‌آید و از علائم آن خشکی و درد در هنگام مقاربت می‌باشد که بیانگر بانوان در سنین یائسگی می‌گردد. این تغییرات معمولا در حدود 3 – 5 سال بعد از قطع عادت ماهیانه شروع شده و به مرور زمان شدت می‌یابد. عارضه‌ی دیگر آن، کاهش کلاژن در سطح دیواره پیشابراه می‌باشد که یکی از نشانه‌های آن تکرر ادرار در خانم‌ها است که متعاقبا تاثیر منفی این معضل روی زندگی اجتماعی فرد می باشد، به نحوی که فرد ترس از ریزش ادرار از حضور در مکان‌های عمومی اجتناب می‌کند و لذا فعالیت اجتماعی فرد دچار اختلال می‌شود. به طور کلی با نمایان شدن مشکلات واژن فرد برای رهایی از استرس و نگرانی‌های آن اقدام به جوانسازی پوست می‌کند.

عوامل دیگری که در کاهش کلاژن موثرند عبارتند از:

 • زایمان های مکرر
 • حاملگی حتی بدون زایمان طبیعی
 • کارهای سنگین
 • اختلالات مادرزادی و بیماری های سیستم ایمنی
 • ورزش های سنگین در قهرمانان حرفه ای
 • درمان های رادیوتراپی و شیمی درمانی
حوانسازی واژن
تزریق پلاسما به لابیا

روش‌های جوانسازی واژن خانمها

پس از تصمیم‌گیری به انجام جوانسازی واژن، فرد به دنبال آشنایی با روش‌هایی که می‌توان با آن به جوانسازی واژن دست یافت می‌گردد. روش‌های انجام جوانسازی واژن خانمها:

 • تزریق ژل یا فیلر:

تزریق فیلر در ناحیه تناسلی برای افزایش حجم لبهای بزرگ کاربرد دارد . از فیلر های مناسب برای این منظور، انتخاب انواع حجم دهنده ی فیلر می‌باشد و با فیلر های دیگر که برای از بین بردن چین و چروک می باشد، متفاوت است.

 • تزریق چربی:

تزریق چربی از روش‌های مرسوم اصلاح لبهای بزرگ ناحیه تناسلی محسوب می‌گردد که در مقایسه با تزریق فیلر‌ها، از ماندگاری طولانی تری برخوردار بوده و در واقع یک فیلر طبیعی محسوب می شود.

 • PRP:

متد PRP یا Platelet rich plasma تزریق پلاسمای خون خود فرد می باشد . پلاسما حاوی سلول های خونی بنام پلاکت می باشد که امروزه در حوزه ی زیبایی کاربرد بسیاری دارد از جمله: در جوانسازی صورت، درمان ریزش مو، جراحی های فک و صورت، ارتوپدی و جراحی پلاستیک . به این روش سلول درمانی نیز اطلاق می گردد.

 • لیزر واژینال: 

درمان های بیماری‌های زنان توسط لیزر یک روش نسبتا جدید در دنیا محسوب می شود که از سال 2009 شروع شدن بدنبال حصول نتایج ارزنده و موثر آن به سرعت در دنیا گسترش یافته است. امروزه انواع لیزر در عرصه پزشکی وجود دارد که کاربرد فراوانی دارد که یکی از کاربرد آن در حوزه زنان، لیزر واژینال است از جمله موارد کاربرد لیزرواژینال می‌توان به : برطرف کردن شلی واژن بدنبال زایمان، حاملگی، افزایش سن، مشکلات ساختاری و مادرزادی اشاره کرد.

مزایای جوانسازی واژن:

از مزایای شگفت‌انگیز جوانسازی واژن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به تنگ‌تر شدن واژن
 • بهبود کیفیت زندگی جنسی
 • ترمیم و تقویت بافت‌های واژن
 • رفع مشکلات و خشکی واژن
 • افزایش اعتماد به نفس

و موارد بی‌شمار دیگری که همه آنها باعث می‌شود فرد از نگرانی و مشکلات واژن رها شده و به زندگی روزمره خود بازگردد.این نکته را باید در نظر داشته باشید که جوانسازی واژن، تنها به بهبود ظاهر ناحیه واژن کمک نمی کند، بلکه با تنگ کردن عضلات داخلی و خارجی واژن، باعث افزایش لذت جنسی و سطح اعتماد به نفس نیز خواهد شد.

نتیجه‌گیری

مشکلات واژن یکی از مواردی است که عوارض آن باعث کاهش اعتماد به نفس در فرد و مختل شدن زندگی روزمره فرد می‌شود. اما امروزه با روی کار آمدن روش‌های نوین جوانسازی پوست، مشکل و نگرانی بانوان در این زمینه به راحتی حل شده است. به این نکته باید توجه داشته باشیم، زمانی جوانسازی واژن نتیجه مثبت دارد که در انتخاب پزشک دقت لازم انجام شود.

مطالب مرتبط
2 Responses
 1. سلام جوانسازی واژن با لیزر انجام میشه دوباره امکان داره مثل قبل از درمان بشه ؟ و یا اینکه هر چند وقت یک بار باید دوباره لیزر انجام شود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *