(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

جوانسازی واژن

جوانسازی واژن

کاهش تولید کلاژن به مرور زمان در تمامی اندام ها در افراد به وجود می آید و باعث ایجاد تغییراتی در اندام های بدن، بخصوص پوست و مخاط می گردد مانند افزایش چین و چروک های پوستی، افتادگی پوست که با افزایش سن قابل مشاهده می باشد، اما آثار کاهش کلاژن در مخاط را شاید به وضوح نتوان مشاهده کرد، ولی عوارض ناشی از آن باعث تغییر عملکرد سطوح مخاطی شده و فرد برای نجات یاقتن از این تغییرات پیشرونده نیاز به درمان می یابد. برای سطوح مخاطی می توان از مخاط دهان نام برد که با کاهش کلاژن مخاط دهان در اثر افزایش سن تغییراتی ایجاد می شود که نیاز بیمار را برای درمان بوجود می آورد .

از سطوح مخاطی دیگر، مخاط واژن می باشد . با افزایش سن و کاهش سطح کلاژن در این ناحیه، آتروفی و نازک شدن مخاط به وجود می آید و از علائم آن خشکی و درد درهنگام مقاربت می باشد که بیانگر بانوان در سنین یائسگی می گردد

این تغیرات معمولا در حدود ۳ – ۵ سال بعد از قطع عادت ماهیانه شروع شده و به مرور زمان شدت می یابد.عارضه ی دیگر آن، کاهش کلاژن در سطح دیواره پیشابراه می باشد که علامت آن تکرر ادرار در خانم ها متعاقبا تاثیر منفی این معضل روی زندگی اجتماعی فرد می باشد، به نحوی که فرد ترس از ریزش ادرار از حضور در مکان های عمومی اجتناب می ورزد و لذا فعالیت اجتماعی فرد دچار اختلال می شود .

جوانسازی واژن

جوانسازی واژن

عوامل دیگری که در کاهش کلاژن موثرند عبارتند از:

 • زایمان های مکرر
 • حاملگی حتی بدون زایمان طبیعی
 • کارهای سنگین
 • اختلالات مادرزادی و بیماری های سیستم ایمنی
 • ورزش های سنگین در قهرمانان حرفه ای
 • درمان های رادیوتراپی و شیمی درمانی

همه و همه باعث آسیب و اختلال در سطح کلاژن مخاط می شود و به دنبال آن مشکلاتی مانند درد، خشکی و همچنین شلی و گشادی واژن و در ادامه، عدم رضایت جنسی، کاهش سطح لذت و همینطور نارضایتی شریک جنسی بوجود می آید .

از دیگر اثرات کاهش کلاژن در سطح پوست، می توان از تغییرات پوستی ناحیه تناسلی بانوان نام برد که این عامل باعث آتروفی و کم حجم شدن لبهای بزرگ و ایجاد افتادگی و شلی پوست ناحیه می گردد و بدنبال آن برآمدگی و شکل ظاهری لبهای کوچک بیشر نمایان می گردد . از سوی تغییر رنگ این ناحیه نیز از علائم ناخوشایند دیگر می باشد که بدنبال زایمان های متعدد و افزایش سن و همچنین بیماری های مانند حساسیت های شدید و آلرژی های پوستی، شستشوهای وسواس گونه و استفاده از مواد شوینده نامناسب و در کل عدم مراقبت لازم پوست در این قسمت ایجاد می گردد .

تاثیر منفی زایمان طبیعی

زایمان طبیعی علیرغم فواید زیادی که نسبت به سزارین دارد، آثار سوئی نیز دارد . من جمله منجر به تغییر شکل و باز شدن ناحیه ورودی واژن می گردد و خود این تغییر شکل نیز به تنهایی صرفه نظر از تغییرات ایجاد شده در کانال واژن باعث نارضایتی درد و شریک جنسی او می گردد .

هر کدام از مشکلات ذکر شده آثار سوئی بر زندگی زناشویی فرد می گذارد. با توجه به اهمیت روابط جنسی زناشویی در استحکام بنیان خانواده، و انتقال حس شاد بودن در زوجین علم زیبایی زنان یا cosmetic gynecology منحصرا درمان عوارض ناشی از آسیب های متعدد در ناحیه تناسلی بانوان می پردازد و همچنین روش های مختلفی را در زمینه زیبایی زنان ارائه می دهد .
طیف روش های درمانی از دارو بصورت خوراکی، موضعی و تزریقی تکنیک های جدید لیزر و آر اف و نهایتا جراحی سنتی می باشد .
در اغلب جوامع به انواع روش های ذکر شده، جوانسازی واژینال می گویند و ما نیز در ادامه برای سهولت کار از عنوان جوانسازی واژینال استفاده خواهیم نمود .

مزایای جوانسازی واژن

از مزایای جوانسازی واژینال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • جوان تر شدن ظاهر واژن
 • افزایش استحکام و کنترل عضلات واژن
 • بهبود رابطه جنسی
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه

این نکته را باید در نظر داشته باشید که جوانسازی واژن، تنها به بهبود ظاهر ناحیه واژن کمک نمی کند، بلکه با تنگ کردن عضلات داخلی و خارجی واژن، باعث افزایش لذت جنسی و سطح اعتماد به نفس نیز خواهد شد.

تکنیک های جوانسازی واژینال

درمان های دارویی

جالب است بدانید در زمان های گذشته زنان پادشاهان ایران برای تنگ کردن واژن در لگن های دارای آب انار می نشستند . انار بعلت داشتن خاصیت آنتی اکسیدن، منجر به تنگ شدن کانال واژن می گردد که البته این اثر موقتی است . لذا در ساخت و تولید بسیاری از ژل های تنگ کننده نیز از عصاره انار استفاده شده است .
برای سفید کردن واژن نیز از کرم ها، محلول ها و پمادهای حاوی هیدروکینون و کوجیک اسید استفاده می شود که این ها نیز اثرات موقتی دارند . برای درمان آلرژی و حساسیت پوست این ناحیه از ترکیبات ضد آلرژی که بصورت پماد یا کرم در بازار موجود می باشد، استفاده می گردد .

تاکنون داروی خوراکی که بصورت مستقیم باعث تنگ کردن واژن یا تغییر شکل ناحیه ی تناسلی گردد، تولید نشده است . بجز مکمل های کلاژن و ویتامین ث و عنصر روی که شاید بطور غیر مستقیم ساخت کلاژن داخل بافت را تقویت می کند.
از روش های تزریقی جهت زیبایی ناحیه تناسلی می توان از فیلر ها و تزریق چربی و روشی  بنام PRP نام برد . هر کدام از این متدها، محاسن و معایبی دارند که هم اکنون به شرح آن ها می پردازیم .

تزریق ژل یا فیلر

تزریق فیلر در ناحیه تناسلی برای افزایش حجم لبهای بزرگ کاربرد دارد . از فیلر های مناسب برای این منظور، انتخاب انواع حجم دهنده ی فیلر می باشد و با فیلر های دیگر که برای از بین بردن چین و چروک می باشد، متفاوت است . انتخاب فیلر یا ژل، با کیفیت مناسب، در این مورد بسیار حائز اهمیت است چرا که بدلیل موقعیت خاص این ناحیه و مجاورت آن با ترشحات واژن و از سوئی پوشیده بودن ناحیه، عوارض ناشی از ژل مانند عفونت و پس زدن آن قابل توجه است .عمر فیلر ها در این ناحیه بین شش ماه تا یک سال و نیم است.

از محاسن انتخاب این روش، آسان بودن تزریق و قابلیت انجام آن بصورت سرپایی می باشد ولی معایب تزریق فیلر علاوه بر بالا بودن شانس عفونت، ناهمواری و پستی و بلندی سطح، سفت شدن و تکه تکه شدن ژل ها بعلت لزوم حجم بالای تزریق می باشد . بنابر دلایل ذکر شده امروزه در کلینیک های دنیا این روش مرسوم نمی باشد و تعدا مراجعین درخواست کننده برای از بین بردن آثار تزریق ژل در ناحیه تناسلی خود، قابل توجه می باشد که با استفاده از انزیم های خاص می توان ژل را حل کرده و آثار آن را در حداکثر ممکن از بین برد، البته این امکان در صورتی قابل اجراست که از ژل های (هیالورونیک اسید) که فیلر موقت می باشد استفاده شده باشد .

متاسفانه شماری از بیماران در زمان های گذشته از ژل های دائمی برای این مورد استفاده نموده اند که برای در آوردن آن ها نیاز به جراحی می باشد و با تزریق آنزیم قابل از بین رفتن نیستند .

در افراد با سابقه های زیر نباید از تزریق فیلر استفاده نمود:

 • افراد با حساسیت به فیلر ها یا ژلها
 • افراد باردار
 • افراد دیابتی
 • افراد با اختلاف انعقادی خون

تزریق چربی

تزریق چربی از روش های مرسوم اصلاح لبهای بزرگ ناحیه تناسلی محسوب می گردد که در مقایسه با تزریق فیلر ها، از ماندگاری طولانی تری برخوردار بوده و در واقع یک فیلر طبیعی محسوب می شود . در این روش چربی از بدن خود فرد در ناحیه باسن، ران یا پهلوها گرفته شده و بعد از انجام پروسه های خاص، به ناحیه مورد نظر تزریق می گردد . تزریق چربی بین یک تا سه نوبت بوده و نسبت به تزریق فیلر تبحر بیشتر جراح نیاز بوده و همچنین طول زمان عمل نیز بیشتر است .
البته در بدنبال تزریق چربی نیز از خطر عفونت مصون نبوده و به همین علت رعایت نکات خاص استرلیزاسیون در این تکنیک بسیار ضروری می باشد.

دکتر سونیا کاظم زاده جراح و فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با متخصص زنان و زایمان خوب در تهران می توانید با شماره های ۲۲۰۳۹۹۵۲ – ۲۲۰۵۶۸۰۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده مراجعه کنید .

PRP

متد PRP یا Platelet rich plasma تزریق پلاسمای خون خود فرد می باشد . پلاسما حاوی سلول های خونی بنام پلاکت می باشد که امروزه در حوزه ی زیبایی کاربرد بسیاری دارد از جمله: در جوانسازی صورت، درمان ریزش مو، جراحی های فک و صورت، ارتوپدی و جراحی پلاستیک . به این روش سلول درمانی نیز اطلاق می گردد.
تزریق پلاکت فرد به بدن خودش موجب تحریک ناحیه می شود بطور مثال تزریق پلاکت به چین و چروک های بدن موجب تجدید ساختار کلاژن و یا در فولیکول مو باعث رویش مجدد مو می گردد.

در ناحیه تناسلی نیز اگر از تزریق prp در قسمت لبهای بزرگ استفاده شود باعث جوانسازی این ناحیه و تزریق آن داخل کانال واژن باعث جوانسازی و فعال تر شدن نقطه g در داخل واژن می گردد که این اثرات بعلت وجود فاکتورهای رشد مشتق از پلاکت می باشد .
در حیطه جراحی های فک و صورت prp باعث تسریع استخوان سازی در استخوان های حمایت کننده ساختار دندان می شود .

حوانسازی واژن

تزریق پلاسما به لابیا

Rf یا رادیوفرکانس

تکنیک rf یا رادیوفرکانس روشی است که در آن با مکانیزم تحریک کلاژن، استفاده از امواج رادیویی، جوانسازی و تنگ کردن کانال زایمان بوقوع می پیوندد.
البته rf جراحی متفاوت از rf جوانسازی بوده و در اعمال جراحی های زیبایی مانند کوچک کردن لبهای کوچک یا لابیاپلاستی با لیزر و پرینورافی یا تنگ کردن مدخل ورودی کانال واژن یا کلا در عمل های جراحی بدن از آن استفاده می گردد که مزیت استفاده ازجراحی rf  ظرافت و دقت عمل در برش های جراحی و کنترل دقیق خونریزی حین اعمال جراحی نسبت به لیزر و جراحی سنتی می باشد .

مدت ماندگاری تاثیر rf در موارد جوانسازی نیز مانند لیزر بوده و حدود ۱- ۱/۵ سال می باشد و عارضه جانبی خاصی ندارد، اما در کل فن آوری rf نسبت به لیزرهای واژینال در جوانسازی بدن و واژن از درجات پایین تری برخوردار بوده و تکنیک بکار رفته در آن ابتدایی تر می باشد .

جوانسازی واژن

لیزر واژینال

درمان های بیماری های زنان توسط لیزر یک روش نسبتا جدید در دنیا محسوب می شود که از سال ۲۰۰۹ شروع شدن بدنبال حصول نتایج ارزنده و موثر آن بسرعت در دنیا گسترش یافته است . بهره برداری از دستگاه لیزر واژینال در ایران برای اولین بار توسط دکتر سونیا کاظم زاده در سال ۲۰۱۴ میلادی پایه گذاری و آغاز گردید .

از جمله موارد کاربرد لیزر واژینال، برطرف کردن شلی واژن بدنبال زایمان، حاملگی، افزایش سن، مشکلات ساختاری و مادرزادی، همچنین در درمان بی اختیاری ادراری بخصوص ریزش ادرار بدنبال سرفه، عطسه، خنده و هر عاملی که باعث افزایش فشار داخل شکم شود، دیگر در درمان خشکی های واژینال بدنبال شیمی درمانی، رادیوتراپی و بیماری های خود ایمنی یائسگی می باشد .
جهت درمان بیماری های زنان و کاربرد لیزر در حیطه ی زیبایی زنان از انواع مختلف لیزر مانند لیزر های اربیوم، co2 و دیود استفاده می گردد که در این کلینیک از ابتدا از لیزر اربیوم فوتونا استفاده شده است .

چرا که در مقایسه با انواع دیگر بسیار ایمن تر بوده و تقریبا عارضه های مانند سوختگی و سوراخ شدن بافت آن، در دنیا گزارش نگردیده است؛ دلیل آن استفاده از تکنولوژی پیشرفته موسوم به smooth می باشد که تا بحال هیچ برند دیگری قادر به ساخت و یا کپی برداری از این تکنولوژی در دستگاه ها خود نبوده اند و به یمن وجود این فن آوری پیچیده، لیزر اربیوم فوتونا در درمان بیماری های مخاطی واژن و دهان و همچنین در حیطه زیبایی، از سطوح بالاتر ایمنی برخوردار بوده است .
اصول فن آوری  smooth mode، تبدیل هر پالس لیزر به میکروپالس می باشد که انتقال اشعه را بصورت کنترل شده و بسیار یکنواخت، انجام می دهد .

تنها عیب لیزر فوتونا

تنها اشکال وارده به لیزر اربیوم فوتونا، پر هزینه بودن و گرانقیمت بودن این برند نسبت به برندهای رقیب خود می باشد که آن هم بدلیل فن آوری ذکر شده جهت ایمن سازی بوده است . لذا اغلب متخصصین زنان در ایران تمایل بیشتری برای استفاده از برندهای معمول و با صرفه تر بازار از خود نشان می دهند .

برای کسب از اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زیبایی زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید .

تزریق ژل و چربی به واژن

جوانسازی واژن

جوانسازی واژن

جوانسازی واژن

2 thoughts on “جوانسازی واژن

 1. مرضیه - مارس 23, 2019 در 3:31 ب.ظ

  سلام جوانسازی واژن با لیزر انجام میشه دوباره امکان داره مثل قبل از درمان بشه ؟ و یا اینکه هر چند وقت یک بار باید دوباره لیزر انجام شود ؟

  پاسخ
  • drkazemzadeh - مارس 25, 2019 در 4:32 ب.ظ

   سلام، معمولا بعد از يكسال تكرار می خواهد

   پاسخ

پاسخ

Call Now Button