دکتر سونیا کاظم‌زاده
Search
Close this search box.

علت خونریزی شدید در دوران قاعدگی؛ نکاتی که بانوان باید بدانند!

همانطور که می‌دانیم خونریزی شدید قاعدگی، به جریان‌های شدید پریود می‌گویند. این عارضه می‌تواند با درد شدید نیز همراه باشد. خونریزی شدید می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد گردد که در این مقاله قصد داریم تمامی این علت‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. همراه ما تا انتهای مقاله باشید.

علت خونریزی شدید در قاعدگی

علت خونریزی شدید در دوران قاعدگی چیست؟

خونریزی شدید قاعدگی به عبارتی گفته می‌شود که میزان خونی که در طول دوره قاعدگی یک زن رخ می‌دهد، به طور نسبتاً زیاد و فراتر از حد معمول باشد. این خونریزی ممکن است شدیدتر، طولانی‌تر، یا هر دو ویژگی را داشته باشد. در صورتی که با خونریزی شدید قاعدگی مواجه هستید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما با بررسی تاریخچه پزشکی، انجام آزمایش‌ها و ارزیابی وضعیت شما، می‌تواند تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسب را تجویز کند. این ممکن است شامل مصرف داروها، مدیریت هورمونی، جراحی یا دیگر روش‌های درمانی باشد. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم خونریزی شدید در دوران پریود یا قاعدگی ممکن است به عوامل مختلفی برگردد. برخی از علل خونریزی شدید پریود عبارتند از:

 • اختلالات هورمونی: تنظیم نامناسب هورمون‌ها می‌تواند باعث خونریزی شدید در دوران پریود شود. برخی از اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)، هیپرتیروئیدیسم (فعالیت بیش از حد غده تیروئید)، هیپوتیروئیدیسم (کمبود فعالیت غده تیروئید) و عدم تعادل در سطح استروژن و پروژسترون می‌توانند خونریزی شدید را تحریک کنند.
 • فیبروم‌ها و پلیپ‌ها: وجود توده‌های خونی مانند فیبروم‌ها (توده‌های خوش‌خیم در رحم) یا پلیپ‌ها (رشد بیضه‌ای در دیواره رحم) ممکن است باعث افزایش خونریزی شدید در دوران پریود شوند.
 • التهابات و عفونت‌ها: التهابات رحم مانند التهاب عفونی رحم (PID) یا عفونت‌های جنسی می‌توانند به خونریزی شدید در دوران قاعدگی منجر شوند.
 •  عوامل دارویی: مصرف برخی از داروها مانند آنتی‌انعقادها و ضدتشنج‌ها می‌تواند باعث افزایش خونریزی در دوران پریود شود.
 •  عوامل روانی و استرس: استرس، اضطراب و عوامل روانی ممکن است بر تنظیم هورمونی و فعالیت رحم تاثیر بگذارند و خونریزی شدید را در دوران قاعدگی ایجاد کنند.
 • اندومتریوز: یکی دیگر از دلایل بروز خونریزی شدید در این دوران، اندومتریوز است. این عارضه می‌تواند با علائمی مانند درد شدید و خونریزی شدید در دوران قاعدگی نمایان‌گر شود.
 • اضافه وزن: یکی از علت‌هایی که می‌تواند باعث بروز خونریزی شدید در فرد شود، اضافه وزن است.

در صورتی که شخص با خونریزی شدید پریود مواجه شد، مهم است که با دکتر زنان  برای تشخیص و درمان مشکلات خود مشورت کنید. پزشک شما با توجه به تاریخچه پزشکی، علائم، آزمایش‌ها و بررسی‌های دیگر، می‌تواند تشخیص دقیق تری را قرار دهد و به شما راهنمایی درمانی مناسب را ارائه کند. 

علائم خونریزی شدید در قاعدگی چیست؟

زمانی که خونریزی شدت پیدا می‌کند می‌تواند باعث اختلال در زندگی روزمره فرد شود و همچنین نگرانی‌های بسیاری را برای فرد رقم بزند. باید بدانیم زمانی می‌توان گفت خونریزی شدید است که دارای علائم زیر باشد. این علائم شامل:

 •  خونریزی فراوان: میزان خونی که در طول دوره قاعدگی رخ می‌دهد، بسیار بیشتر از حد معمول است. شما ممکن است نیاز به تعویض پد یا تامپون بسیار فراوان داشته باشید و خونریزی بسیار شدید و پیوسته باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که ممکن است خونریزی فرد همراه با لخته‌های خونی بزرگ باشد. این موضوع می‌تواند بسیار آزار دهنده و ناراحت‌کننده باشد. 
 •  طولانی بودن دوره قاعدگی: دوره قاعدگی شما به طور معمول بسیار طولانی است و ممکن است بیش از 7 روز ادامه داشته باشد.
 • عوارض ناشی از خونریزی شدید: خونریزی شدید می‌تواند منجر به عوارضی مانند خستگی شدید، ضعف عمومی، کاهش سطح آهن در بدن (که ممکن است باعث کم خونی شود) و افزایش نیاز به مواد مغذی برای جبران این عوارض شود.
 • درد شدید در دوران قاعدگی: ممکن است فرد دوره‌‌های بسیار دردناکی را تجربه کند که این موضوع می‌تواند از علائم خونریزی شدید در قاعدگی باشد.

بیشتر بخوانیم: سندروم پیش از قاعدگی

علت درد شدید در دوران قاعدگی

چگونه علت خونریزی شدید تشخیص داده می‌شود؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم درد و خونریزی شدید در دوران قاعدگی می‌تواند باعث شود که نگرانی‌ها و سوالات بسیاری برای شخص ایجاد گردد. یکی از سوالات پر تکرار آن است که چگونه علت خونریزی شدید تشخیص داده می‌شود. به طور کلی  اگر با علائمی که ذکر شد مواجه هستید، نیاز است با متخصص زنان مشورت کنید تا علت خونریزی شما تشخیص داده شود و برنامه درمانی مناسبی برای شما تعیین کند. تشخیص علت خونریزی زیاد و لخته در دوره قاعدگی نیازمند بررسی و ارزیابی دقیق توسط پزشک است. در روند تشخیص، پزشک ممکن است از روش‌ها و ابزارهای مختلف استفاده کند. در ادامه، مراحلی که معمولاً در تشخیص علت خونریزی زیاد و لخته در پریودی انجام می‌شود را بررسی خواهیم کرد:

 •  مصاحبه پزشکی: در ابتدا پزشک با فرد صحبت می‌کند تا درباره علائم و نشانه‌های خونریزی، تاریخچه قاعدگی و علائم همراه دیگر، سوالاتی را مطرح کند. این مرحله به پزشک کمک می‌کند تا اطلاعات کاملی درباره وضعیت شما کسب کند.
 •  آزمایشات خون: پزشک ممکن است آزمایش خون برای اندازه‌گیری سطح هورمون‌ها، تعداد سلول‌های خونی و سایر آزمایشات مرتبط انجام دهد. این آزمایشات می‌توانند نشان دهنده اختلالات خونی، اختلالات هورمونی و مشکلات دیگری باشند.
 • سونوگرافی: پزشک ممکن است برای بررسی دقیق‌تر رحم و تشخیص توده‌ها، نقص لوله رحم و سایر تغییرات ساختاری از سونوگرافی استفاده کند. این فرایند با استفاده از امواج، تصاویری از داخل رحم و اطراف آن را به پزشک ارائه می‌دهد.
 •  لاپاراسکوپی: در صورت لزوم، لاپاراسکوپی ممکن است برای بررسی مستقیم داخل رحم انجام شود. این روش جراحی کم تهاجمی است که با استفاده از یک لوله نازک به بررسی وضعیت داخلی رحم و تشخیص توده‌ها و عوارض دیگر کمک می‌کند.

بیشتر بخوانیم: لابیاپلاستی

با ترکیب این روش‌ها و بررسی‌ها، پزشک قادر می‌شود علت خونریزی زیاد و لخته در پریودی را تشخیص دهد. بعد از تشخیص علت، پزشک می‌تواند برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند. ممکن است این برنامه شامل داروها، هورمون‌ها، رژیم غذایی، تغییر در سبک زندگی و در موارد نادر، جراحی باشد. بنابراین، در صورتی که علائم خونریزی شدید و نامعمول در دوره قاعدگی تجربه می‌کنید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص و درمان مناسب را دریافت کنید.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله به آن پرداختیم، خونریزی شدید قاعدگی دارای علائم مختلفی است که با آگاهی از آن می‌توانید در اسرع وقت به متخصص زنان مراجعه کرده و بهترین درمان را آغاز کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *