دکتر سونیا کاظم‌زاده
Search
Close this search box.
علائم سندروم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی

در میان بحث درباره قاعدگی ممکن است نام سندروم پیش از قاعدگی را زیاد شنیده باشیم و این سوال ممکن برایمان ایجاد شود که این موضوع به چه معناست؟ به چه علائم و نشانه‌هایی سندروم پیش از قاعدگی می‌گویند؟ همراه ما باشید تا تمام نکات لازم را در این زمینه مورد بررسی قرار دهیم.

سندروم پیش از قاعدگی

سندروم پیش از قاعدگی چیست؟

ممکن است حالاتی مانند بی‌حوصلگی، کاهش انرژی و یا درد در نواحی مانند سینه را قبل از قاعدگی تجربه کرده باشید. باید بدانیم که این تغییر خلق و خوی پیش از قاعدگی در دنیای پزشکی با اصطلاح سندروم پیش از قاعدگی شناخته می‌شود. به عبارتی دیگر سندرم پیش از قاعدگی یا سندرم قبل از قاعدگی (Premenstrual Syndrome یا PMS) مجموعه‌ای از علائم و نشانه‌های فیزیکی و روانی است که در بانوان در مدت زمانی قبل از شروع قاعدگی ظاهر می‌شود. ممکن است این سوال ایجاد شود که چه زمانی سندروم پیش از قاعدگی نمایان می‌شود. در پاسخ به این سوال باید بدانیم، سندرم پیش از قاعدگی (PMS) ممکن است در زنان در مدت زمان متفاوتی قبل از شروع قاعدگی ظاهر شود، اما معمولاً در یک یا دو هفته قبل از قاعدگی شروع می‌شود. علائم و شدت PMS در هر زن ممکن است متفاوت باشد. برخی از زنان ممکن است تنها با علائم خفیفی روبرو شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با علائم و نشانه‌هایی شدیدتری مانند درد شدید شکم، سردرد شدید و افسردگی مواجه شوند.

مهم است که روند و زمانبندی علائم را در دوره قاعدگی خود توجه کنید. اگر فرد با علائم شدید مواجه شد که این موضوع زندگی روزمره شخص را تحت تاثیر قرار داد، بهتر است با دکتر زنان مشورت کند. پزشک می‌تواند تشخیص دقیق بگذارد و راه‌های درمانی مناسب را برای کاهش علائم PMS به شما توصیه کند.

علائم سندرم پیش از قاعدگی چیست؟

سوال مذکور ذهن بسیاری از بانوان را به خود درگیر می سازد. برای پاسخ به این سوال باید بدانیم علائم مشهود این سندرم عبارتند از:

  • حساس و دردناک شدن پستان‌ها
  • تغییرات خلق و خو (این تغییرات ممکن است در قالب بی خوابی و یا خوابیدن زیاد خود را نمایان کنند.)
  • عصبی شدن
  • کم شدن آستانه ی تحمل فرد

همانطور که در مطالب فوق نیز بیان شد؛ در اغلب موارد این نشانه ها 10_15 روز قبل از قاعدگی شروع و با آغاز دوره ی پریود در فرد، کاهش یافته و از بین می روند.

بیشتر بخوانیم: اندومتریوز چیست؟

علت سندرم پیش از قاعدگی

به نظر شما علت ایجاد این سندرم در بانوان چیست؟ چه عواملی باعث بروز علائم ناشی از این سندرم در فرد می شوند؟ در درجه ی اول، مهم ترین عامل سندرم پیش از قاعدگی؛ تغییرات هورمونال در فرد می باشد. در زمان تخمک گذاری، هورمون پروژسترون ترشح خواهد شد. این هورمون مترشحه می تواند باعث ایجاد نشانه‌هایی مانند: تغییرات رفتاری، مختل شدن خواب ، تورم و احساس درد در سینه های فرد شود. علاوه بر این، ممکن است این هورمون باعث تورم در سایر اعضای بدن فرد و حتی افزایش وزن او (حدود 1 تا 2 کیلوگرم) شود.

سندروم پیش از قاعدگی چیست

چه افرادی سندرم پیش از قاعدگی را تجربه می‌کنند؟

ممکن است این سوال برایمان ایجاد شود که چه افرادی سندروم پیش از قاعدگی را تجربه می‌کنند. آیا همه بانوان این سندروم را تجربه می‌کنند؟ باید بدانیم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) در حدود ۷۵٪ تا ۸۵٪ زنان در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، مهم است به یاد داشته باشیم که علائم PMS در هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. برخی از بانوان ممکن است تنها با علائم خفیفی مانند خستگی، تغییرات مزاجی یا سینه درد روبرو شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با علائم شدیدتری مانند درد شکم شدید، سردرد شدید و افسردگی مواجه شوند. افرادی که احتمال دارد این عارضه در آنان بیشتر بروز نماید شامل: 

  • افرادی که استرس بالایی دارند
  • افرادی که سابقه خانوادگی افسردگی دارند
  • افرادی که سابقه افسردگی داشتند

عوامل ذکر شده، می توانند علائم ناشی از سندروم پیش از قاعدگی را تشدید کنند. معمولا درجات این سندرم در هر فرد متفاوت می باشد. به طور مثال ممکن است علائم این سندرم در یک شخص به قدری ضعیف و خفیف باشد که، فرد اعتنایی به آن ها نداشته باشد. بالعکس این موضوع نیز صدق می کند!!! افرادی نیز وجود دارند که علائم سندرم پیش از قاعدگی شدید و طاقت فرسایی را تجربه می نمایند. به گونه ای که حتی ممکن است در این دوران از محل کار خود مرخصی بگیرند و در منزل استراحت نمایند. با توجه به اینکه درجات سندرم پیش از قاعدگی در هر فرد متفاوت است، ولی باید دقت داشته باشید که یکسری از عوامل می توانند شدت این سندرم و علائم ناشی از آن را تحت تاثیر قرار داده و افزایش دهند.

بیشتر بخوانیم: لابیاپلاستی

تشخیص سندروم پیش از قاعدگی چگونه است؟

به طور معمول آزمایشی برای تشخیص این عارضه وجود ندارد اما بعد از مراجعه به پزشک تشخیص سندرم پیش از قاعدگی (PMS) بر اساس تاریخچه علائم و علامت‌های گزارش شده توسط بیمار صورت می‌گیرد. به طور کلی روش‌های معمول برای تشخیص PMS عبارتند از:

  • دریافت تاریخچه پزشکی: پزشک برای بررسی علائم و تشخیص PMS، تاریخچه پزشکی شما را بررسی خواهد کرد. این شامل سوالاتی در مورد مدت و شدت علائم، الگوی ظهور علائم در دوره قاعدگی و تأثیر آن بر زندگی روزمره شما است.
  • ردیابی علائم: یکی دیگر از راه‌های تشخیص این عارضه، ردیابی علائم است. در این لحظه ممکن است متخصص زنان درخواست کند که علائمی که  قبل از قاعدگی تا زمان شروع آن را تجربه می‌کنید، بیان کنید. این کمک می‌کند تا الگو و شدت علائم PMS شما را بررسی کنند.

در صورتی که شما علائم شدید PMS تجربه می‌کنید که زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا دچار خونریزی شدید قاعدگی هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند تشخیص دقیق بگذارد و روش‌های درمانی مناسب را برای شما توصیه کند.

درمان سندروم پیش از قاعدگی

در قدم اول؛ متخصص زنان و زایمان به بررسی زمینه ها و سوابق اضطراب، افسردگی و استرس در فرد می پردازد و تلاش می کند تا با ریشه یابی عوامل تشدید کننده‌ی علائم این سندرم، بهترین راه حل  را برای کمک به بیمار انتخاب نماید. جلسات مشاوره یا کنترل استرس و اضطراب در فرد می‌تواند در کاهش علائم ناشی از این سندرم و بهبود حال او تاثیر شایان ذکری داشته باشد. بسیاری از افراد هنگام مواجه شدن با سندرم قبل از قاعدگی، به دنبال مصرف داروهای مسکن برای برطرف شدن علائم ناشی از این سندرم می باشند.

لازم به ذکر است، درمان های خودسرانه تاثیری در بهبود حال بیمار ندارند و تنها ممکن است تاثیر موقتی به همراه داشته باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود؛ قبل از هرگونه اقدام درمانی، ابتدا به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا شرایط شما بررسی شود. زیرا تنها در صورت معاینه ی حضوری می توان بهترین راه برای درمان این سندرم را انتخاب کرد.

سوالات متداول

سندرم پیش از قاعدگی چند روز طول می‌کشد؟

سندروم پیش از قاعدگی به مدت حدود یک هفته قبل از قاعدگی شروع شده و هرچه فرد به قاعدگی نزدیک می‌شود، شدت و علائم آن کاهش پیدا می‌کند. 

چه چیزی می‌تواند شدت سندروم پیش از قاعدگی را بیشتر کند؟

ممکن است علائم PMS مانند نوسانات خلقی، گرسنگی و … باعث شود فرد میل به مصرف غذاهای پرچرب و یا غذاهای سرشار از شکر پیدا کند. این موضوع می‌تواند این عارضه را تشدید کند.

کلام آخر

علائم ناشی از سندرم پیش از قاعدگی، حدود 10_15 روز قبل از شروع دوره قاعدگی نمایان می شوند. شدت این علائم در هر فرد متفاوت می باشد. با این حال عواملی مانند: سابقه ی افسردگی یا زمینه ی استرس و اضطراب می تواند شدت این علائم را افزایش دهد. راه های درمانی مختلفی برای کنترل علائم ناشی از این سندرم وجود دارد. در این مقاله تمامی نکاتی که لازم است از سندروم پیش از قاعدگی بدانید را مورد بررسی قرار دادیم.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *