(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

هیسترکتومی رحم

عوارض هیسترکتومی

خارج کردن رحم عبارتی است که با شنیدن آن ترسی غم آلود در وجود یک زن ایجاد می کند. برداشتن رحم یک زن در نگاه اول به معنای عدم باروری اوست. این خود می تواند اثرات روحی ناخوشایندی را برای او ایجاد کند. در مرحله بعد ترس او به سمت نداشتن رابطه جنسی موفق سوق پیدا می کند. اما آیا این جراحی صرف نظر از باور به این که دیگر نمی توان بارور شد، همین قدر دلهره آور است؟ آیا نداشتن رحم برای یک زن دلیل بر نداشتن زنانگی است؟ آیا با این جراحی او باید از داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش نیز محروم شود؟

اینها تمام سوالاتی است که هنگام تجویز پزشک به جراحی هیسترکتومی در ذهن یک زن ایجاد می شود. اما چه میزان از این سوالات پاسخی مثبت دارد؟

در ادامه دکتر سونیا کاظم زاده متخصص زنان و زایمان به بررسی سوالات پیرامون جراحی خارج کردن رحم پرداخته است.

اگر می خواهید بخشی از باور های غلط درباره این جراحی را همین حالا بیرون بریزید خواننده این مقاله باشید:

جراحی هیسترکتومی چیست؟

در کل خارج کردن رحم می تواند به صورت کامل و یا جزئی صورت گیرد. چراکه رحم از دو بخش جسم رحم ( که حاملگی در آن رخ می دهد ) و دهانه رحم تشکیل شده است.

بنابر آناتومی رحم جراحی هیسترکتومی نیز به دو صورت انجام می شود:

  • خارج کردن کامل رحم ( خارج کردن جسم رحم همراه با دهانه رحم )
  • خارج کردن جزیی رحم ( سوپرا سرویکال یا خارج کردن دهانه رحم )
هیسترکتومی رحم

عوارض هیسترکتومی رحم

عوارض خارج کردن رحم

در ارتباط با این جراحی دو باور غلط وجود دارد که در این بخش به بررسی آن خواهیم پرداخت. این دو باور غلط در ارتباط با ایجاد یائسگی زود هنگام و دیگری از بین رفتن لذت جنسی است.

مسئله یائسگی

یکی از نگرانی های بانوانی که در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی کاندید این جراحی هستند، این است که بعد از آن به علائم یائسگی دچار شوند. در این باره این نکته حائز اهمیت است که جراح می تواند برای جلوگیری از این عارضه، جراحی را به تعویق انداخته و یا راه های دیگری مثل درمان دارویی را پیشنهاد دهد. اما گاها این جراحی اجتناب ناپذیر است.

پزشک باید به بیمار این اطمینان را دهد که پس از جراحی هیچ یک از نشانه های یائسگی برای بیمار ایجاد نخواهد شد، مگر اینکه پزشک مجبور به خارج کردن رحم همراه با خارج نمودن تخمدان ها باشد. چراکه از نشانه های یائسگی از کار افتادگی تخمدان ها است.

پزشک باید عوارض ناشی از این جراحی را مثل پایان یافتن عادت ماهیانه و خونریزی آن و همچنین ناتوانی در فرزند آوری را به بیمار اطلاع دهد. البته که علائم عادت ماهیانه، مثل درد در ناحیه سینه و یا لگن و دیگر علائمی که به صورت عادی که شخص در این دوران تجربه می کرده است را مجددا تجربه خواهد کرد.

دکتر سونیا کاظم زاده جراح زیبایی زنان در تهران، با استفاده از جدیدترین دستگاه های پزشکی آماده ی ارائه خدمات درمانی و زیبایی به شما عزیزان می باشد.
شما عزیزان می توانید از طریق زیر با دکتر کاظم زاده ارتباط برقرار نمایید:
شماره های تماس: ۲۲۰۳۹۹۵۲-۲۲۰۵۶۸۰۹
صفحه اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده

مسئله کیفیت روابط جنسی

مسئله دوم که بیشترین دغدغه بانوانی است که کاندید این جراحی هستند در مورد تغییر در کیفیت روابط زناشویی است. در این مورد هم اگر تخمدانن ها خارج نشوند، میل و حس جنسی مختل نخواهد شد، به خصوص زمانی که جراحی هیسترکتومی سوپرا سرویکال انجام شود که در آن تنها جسم رحم خارج شده و دهانه رحم باقی می ماند .

برای مثال اگر بیماری برای فیبروم مراجعه کند و پزشک مجبور به خارج کردن رحم باشد، حداکثر سعی این است که دهانه رحم برای بیمار باقی بماند.اگر جراحی جزئی یا همان سوپرا سرویکال انجام گیرد در این مواقع حتی شریک جنسی متوجه تغییر نخواهد شد، چرا که هیچ گونه تغییردر کیفیت روابط جنسی دو طرف ایجاد نمی شود. حتی در مواقعی که جراح مجبور به جراحی کامل باشد که دهانه رحم نیز خارج شود، مثلا در افرادی که با سن کم عارضه ای در دهانه رحم را دارند، در این مورد نیز در رابطه با کیفیت روابط زناشویی تغییرات کمی ایجاد خواهد شد.

کلام آخر

حرف پایانی در ارتباط با جراحی هیسترکتومی این است که این جراحی بر خلاف باور عموم عوارض دلهره آوری نخواهد داشت. شماخواننده عزیزی با مراجعه به دکتر زنان خوب می توانید انتخاب خوبی را مبنی بر جراحی  گرفته و نگران عوارض آن نباشید.  ​

دکتر کاظم‌زاده در تمام امور درمانی مانند فیبروم رحم، هیستروکتومی و … و امور زیبایی مانند جوانسازی واژن و لابیاپلاستی به صورت رایگان مشاوره دارند و شما میتوانید پیش از هرگونه اقدامی ابتدا تمام اطلاعات لازم را در جلسه مشاوره کسب کنید.

پاسخ

Call Now Button