(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

فیبروم رحم و بارداری

Contents

فیبروم رحم و بارداری

وجود فیبروم های رحمی در دوران باروری بسیار متداول می باشد. در نوشته های قبل به نکاتی در مورد فیبروم های رحم و درمان آن ها پرداختیم، اکنون در این نوشته قصد داریم به موضوع فیبروم رحم و بارداری و نیز مشکلات احتمالی و درمان آن در این دوره ی حساس بپردازیم. اگر شما نیز مبتلا به فیبروم رحم می باشید و نگران عوارض آن برای خودتان و سلامت کودک تان هستید، با ما همراه باشید؛

اختلالات وجود فیبروم در بارداری

فیبروم رحم که با نام های لیومیوم یا میوم نیز شناخته می شوند، اغلب توه های خوش خیم هستند، اما ممکن است باعث ایجاد اختلالاتی در دوران بارداری شوند. از جمله این مشکلات شامل موارد ذیل خواهد بود.
• خونریزی در سه ماه اول بارداری
• جدا شدن جفت
• زایمان از طریق پا یا بریچ
• خطر افزایش شیوع سزارین

فیبروم رحم
فیبروم رحم و بارداری

عوارض فیبروم بر کودک

نوزادانی که از مادران دارای فیبروم رحمی در بارداری متولد می شوند، ممکن است دچار ناهنجاری هایی مانند وزن پایین تر شوند. لازم به ذکر است بگوییم احتمال وجود این علائم به محل قرارگیری و تعداد فیبروم ها در دوران حاملگی بستگی دارد، لذا همه ی فیبروم ها باعث ایجاد عوارض در بارداری نخواهند شد.

عوارض فیبروم بر زایمان

از طرفی فیبروم رحم می تواند باعث سقط جنین و زایمان زودرس گردد. همچنین اگر در محل نامناسبی قرار گرفته باشد و یا اندازه ی بزرگی داشته باشد، احتمال نازایی و حاملگی خارج از رحم را نیز افزایش می دهد. همچنین این امر باعث ایجاد انسداد در مسیر خروج جنین شده و لذا عوارض سزارین را افزایش داده و باعث عدم توانایی در زایمان طبیعی می گردد.

آیا باید فیبروم ها قبل از بارداری جراحی شوند؟

در رابطه با این موضوع می توان گفت، همه ی فیبروم ها نیاز به جراحی قبل از بارداری ندارند، بلکه بسته به نظر پزشک متخصص زنان جراحی قبل از حاملگی انجام می شود. در مواردی جراحی حتی می تواند منجر به افزایش ریسک فرد باردار گردد.
چرا که اگر بدون دلایل کافی جراحی قبل از بارداری صورت گیرد، ایجاد اسکار روی رحم ناشی از جراحی، می تواند باعث افزایش چسبندگی شده و همچنین خطر پارگی رحم حین بارداری را افزایش دهد و لذا زندگی فرد باردار را به مخاطره بیندازد.

دکتر سونیا کاظم زاده متخصص زیبایی زنان در تهران، با استفاده از جدیدترین دستگاه های پزشکی آماده ی ارائه خدمات درمانی و زیبایی به شما عزیزان می باشد.
شما عزیزان می توانید از طریق زیر با دکتر کاظم زاده ارتباط برقرار نمایید:
شماره های تماس: ۲۲۰۳۹۹۵۲-۲۲۰۵۶۸۰۹
صفحه اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده

آیا باید فیبروم ها در حین سزارین برداشته شوند؟

پاسخ این سؤال منفی می باشد. چرا که رحم فرد باردار بسیار پر خون بوده و لذا خطر خونریزی و متعاقباً نیاز به برداشتن رحم در مواقعی که فیبروم در حین سزارین برداشته شود زیاد می باشد. به همین دلیل برداشتن فیبروم در هنگام سزارین در صورتی بلامانع می باشد که محل قرار گیری آن یا اندازه ی آن به حدی نا مناسب باشد که با وجود آن فرد دچار عارضه شده و حیات او به مخاطره بیفتد. در غیر این صورت برداشتن فیبروم در حین سزارین به هیچ وجه گزینه ی مناسبی نخواهد بود.
از سویی ذکر این نکته حائز اهمیت است که در اغلب مواقع به دنبال قطع هورمون های مترشحه از جفت و کاهش هورمون استروژن متعاقب زایمان، اندازه ی این توده ها کاهش می یابد.

کنترل فیبروم در بارداری

لازم به ذکر است که فیبروم ها بیشترین رشد خود را در سه ماهه اول حاملگی دارند و به همین دلیل خطر سقط در سه ماهه اول افزایش می یابد و همچنین خونریزی و لکه بینی در سه ماهه اول مشاهده خواهد شد. لذا استفاده از داروهای هورمونی مانند پروژسترون در سه ماهه اول برای کنترل این علائم و کاهش احتمال سقط جنین گزینه ی مناسبی می باشد.
اما در سه ماهه دوم بارداری، اغلب با کاهش اندازه فیبروم مواجه می شویم. در سه ماهه سوم نیز سرنوشت فیبروم ها متغیر بوده که به صورت عدم تغییر در اندازه یا بزرگتر و کوچکتر شدن خود را نشان می دهند.

در نتیجه
فیبروم رحم ممکن است روی باروری و همچنین بر توانایی شما در حفظ بارداری و طریقه زایمان تأثیر بگذارند. با این حال اکثر خانم های دارای فیبروم رحم، مشکل باروری یا عوارض بارداری را تجربه نخواهند کرد. اگر شما نیز فیبروم دارید و قصد باردار شدن دارید، در مورد گزینه ‌های درمانی و خطرات آن با پزشک متخصص زنان دکتر سونیا کاظم زاده، صحبت کنید.

شما میتوانید علاوه بر امور درمانی، در امور زیبایی مانند جوانسازی واژن و لابیاپلاستی با جدیدترین متدها مانند لابیاپلاستی با لیزر نیز به صورت کاملا رایگان با دکتر کاظم‌زاده مشاوره شوید.

 

پاسخ

Call Now Button