(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

فیبروم رحم

Contents

فیبروم رحم

میوم ها یا فیبروم رحم توده های خوش خیم هستند که احتمال بدخیمی آن ها نادر است . فیبروم های رحمی در گروه های سنی بین ۳۰ تا ۴۵ سال بسیار شایع هستند . بعد از یائسگی رشد فیبروم رحمی بسیار کند خواهد شد که نیاز به درمان خاصی ندارد . بروز فیبروم های رحمی به ژنتیک وابسته است و افرادی که این بیماری را در خانواده خود دارند حتما انجام سالیانه سونوگرافی را فراموش نکنند .

یکی از مشکلاتی که بانوان با آن مواجه می شوند میزان خونریزی در دوره قاعدگی می باشد . که علت های مختلفی ممکن است، سبب بروز این مشکل شود، که یکی از شایع ترین علت ها فیبروم های رحمی هستند .
فیبروم های رحمی یک تعداد سلول در عضلات صاف رحم هستند که به کمک بعضی از عوامل شروع به رشد های بیش از حد می کنند و یک توده های لاستیکی مانند را داخل رحم می سازند و منجر به ایجاد برخی از مشکلات نیز می شوند .

فیبروم رحم
فیبروم رحم

علائم فیبروم رحم

این توده ها در بیشتر مواقع بدون علامت هستند و حتی ممکن است فرد مدت ها از وجود آن ها اطلاعی نداشته باشد و در یک معاینه لگنی و یا یک سونوگرافی مشخص شود و گاهی نیز ممکن است علائمی را داشته باشد که عبارت است از:

  1. خونریزی های شدید قاعدگی
  2. خونریزی های با فواصل کوتاه
  3. کم خونی شدید ناشی از خونریزی
  4. لک بینی
  5. درد های لگنی
  6. در موارد شدید ممکن است سبب بروز مشکلات ادراری و یبوست شود

در صورتی که فیبروم ها در ناحیه زیر لایه داخلی رحمی (ساب موکوزال)، ممکن است باعث ایجاد سقط و حتی ناباروری شود و در مواردی که زایمان ادامه می یابد ممکن است باعث زایمان زودرس و جداشدن زودرس جفت یا کاهش رشد جنینی شود .

علت فیبروم رحم

علت فیبروم رحم در کل جهان ناشناخته است . اما طبق تحقیقات انجام شده می تواند به دلیل تغییرات ژنتیکی، فاکتورهای هورمونی استروژن و پروژسترون نیز به وجود آید . به همین منظور این توده ها در دوران بارداری بزرگ تر می شوند و در دوران یائسگی به طور ناخودگاه کوچک می شوند .
احتمال ابتلا به بدخیمی فیبروم های رحمی بسیار نادر است و به ندرت اتفاق می افتد و عوارض آن ها به دلیل ایجاد خونریزی های دوره عادت ماهانه است که منجر به کم خونی و درد خواهد شد .

دکتر سونیا کاظم زاده جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره های ۲۲۰۳۹۹۵۲ – ۲۲۰۵۶۸۰۹ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده مراجعه کنید .

پیشگیری از بروز فیبروم رحم

به دلیل علت ناشناخته بودن این بیماری راه دقیقی برای پیشگیری از آن وجود ندارد، اما اجتناب از مصرف داروهای که شامل هورمون های زنانه هستند می تواند کمک کننده باشد . ولی آنچه در بروز این بیماری تاثیر بسزایی دارد، سبک زندگی افراد می باشد . ورزش کردن، مصرف سبزیجات، میوه جات تازه و وزن مناسب بهترین راه پیشگیری از بروز فیبروم های رحمی است .

درمان فیبروم رحم

درمان باتوجه به شدت و اندازه توده های رحمی متفاوت می باشد . زمانی که توده های فیبروم رحم کوچک باشند معمولا در این زمان نیاز به اقدام درمانی خاصی نخواهد بود، اما چکاپ دوره ای و انجام سونوگرافی به منظور بررسی و ارزیابی های بیشتر و سرعت رشد توده ها ضروری است . زمانی که سرعت رشد توده های فیبروم رحم در مدت زمان بسیار کوتاه زیاد باشد در این زمان بهترین درمان جراحی می باشد که معمولا جراحی به دو صورت باز و بسته با توجه به شرایط بیمار متفاوت خواهد بود .

نتیجه گیری

فیبروم های رحمی توده های هستند که نیاز به درمان خاصی ندارند، لذا بانوان عزیز نگران نباشید و از بدخیم شدن فیبروم ها نترسید زیرا این اتفاق به ندرت پس از سنین یائسگی رخ می دهد و احتمال بدخیمی تنها به دلیل رشد ناگهانی فیبروم ها در این دوران می باشد که نیاز به بررسی دقیق خواهد داشت .

لذا در صورت مشاهده هر گونه از این علائم بدون اتلاف وقت حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا از پیشرفت بیماری بکاهید.

برای دریافت مشاوره رایگان در اموردرمانی، زیبایی و کسب اطلاعات بیش تر در خصوص جوانسازی واژن و عمل لابیاپلاستی با لیزر کلیک کنید.

برخی از خدمات دکتر سونیا کاظم زاده:
افتادگی رحم و مثانه
تبخال تناسلی
درمان زگیل تناسلی

پاسخ

Call Now Button