(021)22039952 - 22056809
تهران، خیابان جردن (آفریقا)، بالاتر از پمپ بنزین، جنب خیابان سعیدی، پلاک 156

بوی بد واژن

Contents

بد واژن

 • آیا از بوی بد واژن خود آزار می بینید؟
 • عفونت واژن چیست؟
 • آیا از علل عفونت واژن و راه های درمان آن مطلع هستید؟

عفونت واژن

عفونت واژن به حالتی گفته می شود که طی آن توازن طبیعی بهم ریخته و به جای آن تعدادی از باکتری های مشخص رشد بیش از اندازه پیدا می کنند. عفونت واژن شایع ترین بیماری در خانم های سنین باروری است.

علل ابتلا به عفونت واژن

به گفته دکتر کاظم زاده: علت اصلی ابتلای خانم ها به این بیماری هنوز شناخته نشده است. به طور طبیعی واژن دارای میزان بیشتری از باکتری های مفید و تعداد اندکی از باکتری های زیان آور می باشد ولی زمانی که تعادل باکتری ها و قارچ ها از بین می رود، سلول های قارچی تحریک، تکثیر و باعث خارش واژن می شوند.

برخی از عوامل مانند نزدیکی های مکرر و شستشوی داخل واژن با مواد مختلف بهداشتی و آرایشی به صورت مکرر، استفاده از قرص های مرتبط با بارداری یا یائسگی، فعالیت های جنسی، انتقال عفونت از راه جنسی، آنتی بیوتیک ها و استروئیدها، استفاده از لباس های زیر مرطوب یا تنگ، استفاده از محصولات بهداشتی غیر استاندارد و … تعادل طبیعی باکتری های واژینال را بهم ریخته و زنان را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می دهد.

همچنین مواردی مانند عمل‌های زیبایی ناحیه تناسلی مانند جوانسازی واژن و لابیاپلاستی نیز به دلیل تحریک ناحیه میتوانند در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی  احتمال عفونت را افزایش دهند. به همین دلیل توصیه میشود حتما این عمل‌ها تحت نظر پزشک متخصص و با استفاده از بهترین متد‌ها انجام شود تا از بروز مشکلاتی از این قبیل جلوگیری شود.

آیا بوی بد واژن باعث آزار شما شده؟
علائم عفونت واژن را بشناسید

علائم ابتلا به عفونت واژن

افزایش ترشحات واژن همراه با بوی ناخوشایند از نشانه این بیماری است. در بعضی از زنان به ویژه پس از آمیزش، بویی شبیه  به بوی ماهی پیدا می کند. زیرا ریختن مایع نطفه در واژن موجب تغییر PH واژن شده و بویی شبیه بوی ماهی از واژن متصاعد می شود. در صورت وجود ترشحات، گاهی ممکن است سوزش و خارش در اطراف واژن نیز وجود داشته باشد. در برخی خانم های مبتلا به عفونت باکتریایی واژن نیز ، هیچ علائمی دیده نمی شود. ترشحات طبیعی واژینال معمولا سفید رنگ و شفاف یا بی رنگ و بدون بود هستند. اگر این ترشحات تغییر رنگ بدهند یا مقدار آن افزایش پیدا کنند یا بوی بد و زننده داشته باشند یا با درد زیر شکم همراه باشد نشانه عفونت واژن است.

دکتر سونیا کاظم زاده، جراح و متخصص زنان در جردن، از دستگاه های مدرن و به روز دنیا در تشخیص بیماری ها و درمان آن ها استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر و مراجعه ی حضوری به ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره های تماس: ۲۲۰۳۹۹۵۲-۲۲۰۵۶۸۰۹
صفحه اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده

انواع عفونت های واژن

عفونت انگلی

وجود انگل این عفونت را ایجاد می کند که از طریق مقاربت جنسی انتقال پیدا می کند.

عفونت باکتریایی

این عفونت از رشد بیش از حد باکتری ها و تغییر در فلور باکتریایی طبیعی واژن بوجود می آید.

عفونت های مخمری

این نوع عفونت معمولا به دلیل وجود قارچی بنام کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود. استفاده از آنتی بیوتیک ها، سبب کاهش تعداد باکتری و قارچ های مفید در واژن می شوند و به همین اتفاق منجر به رشد بیش از حد مخمر و عفونت می شود.

علت عفونت واژن
علت عفونت واژن

راه های جلوگیری از عفونت واژن

 • خشک کردن ناحیه تناسلی بعد از ادرار
 • استفاده از جوراب شلواری و لباس زیر پنبه ای
 • اجتناب از حمام های عمومی و داغ
 • اجتناب از تحریک کننده هایی مثل پد و صابون های معطر و تامپون های عطر
 • استفاده از کاندوم هنگام مقاربت های جنسی

عوارض درمان نکردن عفونت واژن

 • افزایش خطر ابتلا به بیماری HIV
 • افزایش احتمال ابتلا به بیماری التهابی لگنی
 • افزایش احتمال سقط جنین
 • عوارض بارداری در خانم های باردار را افزایش می دهد.

مقالات مرتبط با این مطلب:
تنگ کردن واژن
درمان خشکی واژن
عمل های زیبایی واژن
فیبروم رحم

پاسخ

Call Now Button