دکتر سونیا کاظم‌زاده
Search
Close this search box.
تبخال تناسلی

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی

یکی از بیماری های شایع در بین بیماری های مراقبتی تبخال تناسلی می باشد، به طوری که گروه های سنی بین 14 تا 49 سال 16% به این بیماری مبتلا هستند .

انواع ویروس تبخال

تبخال تناسلی
تبخال تناسلی

ویروس تبخال از دو نوع تیپ 1 و 2 تشکیل شده است، که تبخال تیپ 1 این ویروس مربوط به تبخال دهانی و تیپ 2 مربوط به تبخال تناسلی می باشد . تبخال تیپ یک در واقع سبب ایجاد ضایعات تاولی، در نواحی دهان و بینی می شود در حالی که تبخال تیپ دو سبب ایجاد ضایعات تاولی، در ناحیه تناسلی می گردد .

آنچه اهمیت دارد این است که این نوع ویروس ها پوست را درگیر نمی کنند بلکه مخاط را درگیر می نمایند . به همین خاطر است که در ناحیه تناسلی در منافذ دور مقعد، محفظ واژن و در روی ناحیه تناسلی خارجی قسمت های که مخاط وجود دارد، ظاهر شده و معمولا روی پوست ظاهر نمی شود و همین امر سبب تشخیص افتراقی می شود و خیلی شبیه به ویروس تبخال هستند، اما در صورتی که ویروس تبخال بر روی پوست ظاهر شده و سبب شده تا افراد این نوع ضایعات را اشتباه بگیرند .

یکی از مشکلاتی که با این نوع ویروس ها داریم این است که، معمولا این ویروس ها خیلی راحت وارد بدن می شوند و در شرایط خیلی عادی رشد می کنند و سرعت رشد آن ها خیلی زیاد است و وارد سلول های عصبی ناحیه لگنی می شوند و تا آخر عمر در آن ناحیه باقی می مانند و به راحتی تکثیر می یابند، به همین خاطر درمان آن بسیار سخت و غیر ممکن خواهد بود . در صورتی که ویروس تبخال وارد بدن شود، آن ویروس تا به آخر عمر در بدن فرد باقی می ماند و همراه او خواهد بود.

علائم تبخال تناسلی

  • تب خفیف
  • خستگی
  • بدن درد
  • احساس سر درد هم مشاهده شود

که به خصوص در تیپ های نوع یک دیده می شود و در حالت های عود این علائم نادر است . حتی در برخی از موارد ممکن است فرد هیچ علائمی نداشته باشد .

بیشتر این نوع ویروس ها چه از تیپ یک و دو در بزاق، مایع منی و ترشحات واژن می توان یافت . ظهور تاول ها از زمانی که فرد با فرد آلوده تماس پیدا می کند تا زمانی که ضایعات را به صورت تاول در بدن خود می بیند حدود دو تا دوازده روز به طول می انجامد .

این نوع ویروس ها بیشتر در داخل مقعد، داخل واژن، دهانه ورودی واژن و مقعد، روی بیضه، روی آلت تناسلی و دور پیشابراه ممکن است مشاهده شود . معمولا در ابتدا زمانی که این ناحیه مورد آسیب قرار می گیرد، فرد دچار خارش، مرمور شدن، کمی درد و سوزش در این ناحیه فرد ممکن است احساس کند .

در مواقعی ممکن است بدون انجام کاری، شاهد از بین رفتن خود به خودی ویروس ها باشیم، اما بهتر است درمان انجام شود، زیرا درد، سوزش و عوارضی که به دنبال دارد همانند عفونت های ثانویه توصیه می شود تا درمان صورت گیرد تا فاصله بین عود آن ها بیشتر شود .

دوره نقاهت تبخال تناسلی

در مرحله اول؛ در صورتی که فردی برای اولین بار به این بیماری مبتلا شود تا زمانی که ویروس آن حالت تاولی شکل خود را از دست بدهد، ممکن است حدود سه هفته طول کشد، اما در مرحله بعدی که مرحله عود بیماری به شمار می آید ممکن است تنها یک هفته به طول بیانجامد .

دکتر سونیا کاظم زاده جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره های 22039952 – 22056809 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده مراجعه کنید .

تشخیص تبخال تناسلی

در مورد تشخیص بیماری بهترین راه مراجعه به پزشک است، تا با انجام معاینات تشخیص به درستی صورت گیرد و پس از آن به منظور بررسی های دقیق تر انجام آزمایش ادرار بسیار کمک کننده خواهد بود . همچنین انجام تست های تشخیصی در ضروری است و در مورد تست های تشخیصی که از کدام نواحی گرفته می شود، می تواند از خود تاول ها باشد، اگر در مرحله حاد بیماری باشد می تواند از ترشحات رحم، ترشحات پیشابراه و همین طور از خود باشد .

زمانی که بیمار مراجعه می کند آزمایش ادرار نباید فراموش شود زیرا گاهی اوقات این ویروس خود می تواند عامل ایجاد سوزش ادرار باشد و با بیماری های میکروبی و مقاربتی دیگر ممکن است اشتباه گرفته شود که با انجام آزمایش ادرار در آزمایشگاه می توانیم اطمینان پیدا کنیم که بیماری دیگری همراه با این بیماری وارد بدن بیمار نشده باشد.

به هر حال این بیماری جز بیماری های مقاربتی قرار می گیرد و به همین خاطر استفاده از کاندوم در فردی که حتی در فاز حاد نیست، پیشنهاد می شود و در رابطه جنسی استفاده از محافظت های زبان در صورتی که فردی تبخال دارد توصیه می شود و در مواقعی که بیمار در فاز حاد است و ضایعات قابل مشاهده است توصیه می شود که اصلا رابطه جنسی اتفاق نیافتد زیرا احتمال انتقال بیماری بسیار زیاد می باشد و به راحتی به طرف مقابل منتقل می شود . در زمانی که فرد در فاز های غیر فعال می باشد، در این مواقع استفاده از کاندوم پیشنهاد می شود .

رابطه تبخال با سرطان دهانه رحم

یکی از سوالات شایع که بسیار نگران کننده است، رابطه بین ویروس تناسلی با سرطان دهانه رحم می باشد . اما طبق تحقیقات انجام شده درصد ارتباط بین این دو بیماری نسبت به زگیل تناسلی قوی نیست اما تا حدودی می تواند ابتلا به ویروس تبخال تناسلی عامل ایجاد سرطان دهانه رحم شود . به همین علت پیشنهاد می شود تا بیماران معاینه دوره ای داشته باشند و در صورتی که مشکوک به عفونت و هر مورد دیگری که مربوط به مشکلات ناحیه تناسلی هست حتما به پزشک مراجعه داشته باشند .

بنا بر همین دلایل بهتر است که افراد مبتلا به این بیماری تحت نظر پزشک باشد و انجام تست های سرطان دهانه رحم را به صورت دوره ای و منظم انجام دهند . گذشته از این می دانید که تبخال رابطه مستقیمی با سرطان های نوع دیگر همچون سرطان لنفوم ها دارد و این موضوع ثابت شده است .

تبخال تناسلی و بارداری

یکی از مسائل خیلی مهم در زنان باردار ابتلا به این بیماری است . در صورتی که زنان باردار در زمان زایمان دچار تبخال تناسلی در فاز حاد باشند این بیماری می تواند به نوزاد منتقل شود و دچار زخم های متعددی در ناحیه صورت و تناسلی نوزاد ایجاد نماید و حتی در مواردی ممکن است باعث نابینایی، آسیب مغزی و حتی مرگ نوزاد شود .

به همین خاطر مادر باید پزشک را از بیماری خود مطلع سازد تا در صورتی که در زمان بارداری در فاز حاد این بیماری قرار دارد زایمان سزارین انجام شود تا از ابتلا نوزاد به این بیماری پیشگیری شود و اگر بیماری در طول دوره بارداری چندین بار دچار عود شده باشد حتما باید به متخصص زنان و زایمان اطلاع دهد که تحت درمان قرار بگیرد .

تبخال تناسلی و روابط جنسی

ویروس تبخال نوع 1 و 2 هر دو در هر دو منطقه می توانند عامل ایجاد بیماری باشند . بدین معنا که تیپ  دو مخصوص ناحیه تناسلی است می تواند لب و داخل بینی را درگیر نماید و همانند تیپ یک شود و تیپ یک هم می تواند ناحیه تناسلی را درگیر نماید و سبب ایجاد تبخال تناسلی شود . در مواقعی که فردی تبخال در دهان و بینی داشته باشد باید از رابطه دهانی امتناع ورزد، زیرا همان رابطه دهانی می تواند باعث ایجاد انتقال بیماری شود .

انواع تبخال تناسلی چیست؟
تبخال تناسلی2

درمان تبخال تناسلی

درمان این بیماری با استفاده از مصرف برخی داروها امکان پذیر است . البته استفاده از کمپرس یخ، مسکن و دارو های بی حس کننده می تواند کمک کننده باشد زیرا ممکن است گاهی اوقات این بیماری خیلی شدید باشد و آزار دهنده باشد .

درمان اصلی تبخال تناسلی استفاده از داروهای آنتی ویروس می باشد که خوشبختانه در کشور ایران چند نوع از این داروها وجود دارد . البته باید توجه داشته باشیم در صورتی که فردی برای اولین بار به این بیماری مبتلا می شود طول مدت زمان مصرف استفاده از این دارو بین 7 تا 10 روز می باشد اما در فاز های عود معمولا این دوره درمان کوتاه تر است و با داروهای کمتری هم درمان می شود . شایان ذکر است، احتمال عود تبخال تناسلی به نسبت تبخال نوع یک بیشتر است .

علاوه بر موارد ذکر شده، استفاده از دستگاه بایت روم برای درمان موثر می باشد . این دستگاه با استفاده از نور درمانی سبب افزیش جذب داروها می شود . مدت زمان درمان با استفاده از این دستگاه حدود هشت دقیقه می باشد که معمولا به صورت تقریبی یک تا دو بار استفاده از آن در طول روز مناسب است و سبب بهبود سریع تر بیماری می شود .

برای دریافت مشاوره رایگان در اموردرمانی، زیبایی و کسب اطلاعات بیش تر در خصوص جوانسازی واژن و عمل لابیاپلاستی با لیزر کلیک کنید.

مطالب مرتبط
2 پاسخ
  1. سلام خسته نباشید خانم دکتر تبخال تناسلی بعد از خوب شدن احتمال عود آن وجود داره ؟ بعد احتمال انتقال آن از طریق لیزر موها وجود داره ؟
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *