دکتر سونیا کاظم‌زاده
Search
Close this search box.
انواع زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تناسلی

زگیل تناسلی، شایعترین بیماری مقاربتی در دنیا می باشد و متاسفانه در سالیان اخیر میزان شیوع این بیماری در ایران افزایش قابل توجهی داشته است . بیش از دویست نوع زگیل تناسلی در دنیا وجود دارد که هر کدام در قسمت های مختلفی از بدن به وجود می آید که از بین دویست نوع حدود صد نوع آن، به ناحیه تناسلی مردان و زنان مربوط می شود .

انواع زگیل تناسلی

زگیل تناسلی دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از این نوع ها می تواند کم خطر و پر خطر باشند . زگیل تناسلی شایع ترین بیماری مقاربتی است که از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می کند . در صورتی که هیچ گونه اقدام و درمان خاصی انجام نگردد احتمال آن وجود دارد که این زگیل تناسلی در عرض چهار ماه از بین رود ولی متاسفانه ویروس آن به مدت های طولانی در بدن باقی می ماند .

زگیل تناسلی
درمان زگیل تناسلی

از شایع ترین زگیل های تناسلی نوع های 6، 11، 16 و 18 می باشد .

زگیل تناسلی از نوع 6 و 11:

جز کم خطرترین تیپ ها می باشند که معمولا همراه با عفونت خواهند بود و در این نوع تیپ ها احتمال ابتلا به سرطان کمتر خواهد بود . زمانی که مشخص شود، فرد ابتلا به زگیل تناسلی از نوع 6 و 11 می باشد، بهتر است به منظور پیشگیری از ابتلا به نوع های پر خطر واکسن تزریق شود .
زگیل تناسلی از نوع 6 و 11 دارای شکل ها، اندازه ها و رنگ های مختلفی هستند، به طوری که سایز آن ها متغیر است و از یک میلی متر تا چند سانتی متر متفاوت خواهد بود .

نوع های 16 و 18:

جز انواع زگیل های تناسلی پر خطر می باشند و درصد خیلی از این نوع زگیل های تناسلی می تواند منجر به سرطان دهانه رحم و مقعد، سرطان آلت تناسلی یا واژن خانم ها شود . به طوری که سرطان دهانه رحم تقریبا 50% به علت نوع 16 و 20% به علت زگیل تناسلی تیپ 18 رخ می دهد .
در نوع های 16 و 18 که جز پر خطر ترین زگیل های تناسلی می باشند در این تیپ ها ممکن است فرد هیچ گونه علائمی نداشته باشد و تنها با انجام تست غربالگری این بیماری مشخص گردد .

راه های انتقال زگیل تناسلی

انتقال زگیل تناسلی تقریبا در همه ی موارد از طریق مقاربت پیش می آید و احتمال انتقال از طرق دیگر خیلی کم به ندرت اتفاق می افتد . خیلی از اوقات پرسیده می شود که آیا به پارتنر خود در مورد بیماری خود اطلاع دهیم ؟ بهتر است در روابط خود صادقانه باشیم و این موضوع را با فرد مقابل مطرح کنیم، فرد می تواند در توضیحات خود بیان کند که، تمامی بیماری های مقاربتی منجر به سرطان نخواهد شد و خطر ابتلا به سرطان در آن ها خیلی کم خواهد بود .

دوره کمون زگیل تناسلی

دوره کمون زگیل تناسلی حدود سه هفته تا هشت ماه می باشد اما در مورد زگیل های پر خطر مدت زمان این دوره کاملا مشخص نیست و ممکن است از این مدت زمان بیشتر شود و تا چندین سال به طول بیانجامد، به همین خاطر در نوع های پرخطر نمی توان زمان ابتلا به این بیماری را به طور دقیق مشخص نمود .

در برخی از تیپ های زگیل تناسلی امکان دارد که طی چهار ماه به طور خود به خود بهبود یابد، اما این به معنای بهبودی کامل نخواهد بود و ویروس این عارضه در بدن فرد وجود خواهد داشت و احتمال انتقال آن به فرد دیگر بسیار بالا خواهد بود، به همین منظور بهتر است دو طرف پیشگیری های لازم را داشته باشند .

دکتر سونیا کاظم زاده جراح زیبایی زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره های 22039952 – 22056809 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سونیا کاظم زاده مراجعه کنید .

علائم زگیل تناسلی

در اکثر موارد زگیل تناسلی بدون علامت و نشانه خواهد بود و گاهی ممکن است با سوزش و یک خارش مختصری همراه باشد . افرادی که نقص ایمنی داشته باشند مانند افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند، همچنین افرادی که داروهای کورتون مصرف می کنند یا ایدز دارند، مطمئنا در این افراد زگیل تناسلی به تعداد و شدت بیشتر دیده می شود و دوره کمون آن بیشتر خواهد بود همچنین درمان آن مشکل تر است .

به طور مثال احتمال عود و بازگشت پس از درمان زگیل تناسلی در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی بعد از گذشت چند ماه تا یک سال خواهد بود اما در افرادی که به بیماری نقص ایمنی مبتلا هستند معمولا این بیماری به سرعت رشد خواهد کرد و با تعداد بیشتر ایجاد می گردد که درمان آن سخت تر است .
شایان ذکر است، احتمال ابتلا به نوع های بدخیی در افراد مبتلا به این بیماری در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی کم است، اما افرادی که دچار بیماری نقص ایمنی هستند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم وجود خواهد داشت، لذا این افراد باید بیشتر مراقب این موضوع باشند .

در نوع های پر خطر سرطان در نواحی مختلف اتفاق می افتد به طور مثال در زنان در قسمت های مختلفی نظیر دهانه رحم، واژن و در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی ایجاد می گردد که در مردان بیشتر در نواحی آلت تناسلی، مقعد، دهان و حلق رخ می دهد، لذا تنها مربوط به ناحیه تناسلی زنان نمی باشد . لازم ذکر است، بیشتر افراد مبتلا به سرطان به دلیل ابتلا به زگیل تناسلی نوع 16، 18 و دیگر نوع های آن خواهد بود .

معاینه و نمونه برداری زگیل تناسلی

در مورد نمونه برداری از این نواحی، نمونه برداری تنها در مورد تست غربالگری ثابت شده است و می تواند موجب پیشگیری شود و متخصص زنان و زایمان پیشنهاد می کند در زنان بالای 25 سال حین انجام نمونه برداری از زگیل تناسلی بهتر است نمونه برداری از ناحیه تناسلی، دهان یا مقعد انجام گردد، زیرا این نوع از سرطان ها به اندازه سرطان دهانه رحم به راحتی تشخیص داده نمی شود و انجام این نمونه برداری ها به صحت تشخیص بیماری ها کمک بسزایی خواهد نمود .
شایان ذکر است، سرطان مقعد بیشتر در افراد هم جنس گرا رخ می دهد و در این افراد نمونه برداری از مقعد و ترشحات آن خیلی کمک کننده نخواهد بود .

زمانی که فردی برای معاینه به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کند بهتر است ناحیه پیشابراه هم مورد بررسی و معاینه قرار بگیرد زیرا ممکن است در برخی از افراد در ناحیه پیشابراه هم این ضایعه ایجاد شده باشد و همین امر می تواند موجب انسداد و خونریزی در ادرار شود . ناحیه مقعد باید توسط متخصص گوارش مورد بررسی و معاینه قرار بگیرد تا در صورت لزوم بیوپسی انجام گردد .

درمان زگیل تناسلی

روش درمان بسته به نوع، تعداد و ناحیه زگیل تناسلی متفاوت خواهد بود. بهترین حالت این است که بیمار به متخصص زنان مراجعه کند تا هر کدام از روش های درمان را بتواند انجام دهد و بهترین تصمیم را برای درمان زگیل تناسلی بگیرد.
درمان زگیل تناسلی به روش های مختلف مدیکال، دارویی و جراحی امکان پذیر خواهد بود . همان طور که گفته شد، در برخی از افراد احتمال بهبود بیماری طی چهار ماه بدون هیچ گونه درمانی وجود دارد این موضوع در مورد زگیل های تناسلی خارجی است .
درمان دارویی به نسبت دیگر روش های درمانی طولانی تر خواهد بود و حتی در مواردی ممکن است طول دوره درمان تا چهار ماه هم ادامه داشته باشد .

یکی از روش های درمان که اکثر افراد تمایل به انجام آن دارند، جراحی است زیرا این روش درمانی به سرعت درمان می شود و همین موضوع سبب می شود تا افراد تمایل بیشتری به انجام جراحی داشته باشند . روش های جراحی مختلفی نظیر:  لیزر، رادیوفرکانس، فریز و کوتر وجود دارد .
در مورد درمان باید گفت پزشکی که قصد دارد از روش درمانی لیزر و رادیوفرکانس استفاده نماید، باید از مهارت بالایی برخوردار باشد . حتما باید دستگاه تهویه هوا وجود داشته باشد و تبحر خاصی را در این مورد داشته باشد تا بتواند درمان را به درستی انجام دهد . فریز معمولا به صورت مایع است و به نسبت لیزر و رادیو فرکانس ساده تر خواهد بود .

پیشگیری از زگیل تناسلی

یکی از راه‌های اصلی پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن در سن مناسب میباشد.به طورکلی واکسن‌های زگیل تناسلی تا به امروز در ۳ نوع یا دسته تقسیم‌بندی میشوند که با نام‌های دوگانه، چهارگانه و نه گانه شناخته می‌شوند. استفاده از هرکدام از این نوع واکسن‌ها بسته به شرایط جغرافیایی و در دسترس بودن در کشور‌های مختلف متفاوت است. برای مثال در ایران ما بیشتر از نوع ۴گانه استفده می‌کنیم و در آمریکا نوع ۹گانه رایج‌تر است و به همین منوال در کشور‌های اروپایی و خاورمیانه در دسترس بودن یکی از انواع واکسن در استفاده بیشتر از آن تاثیرگذار است.

تاثیرگذاری هریک از انواع واکسن‌ها

 • نوع دوگانه، تاثرگذاری اصلی خود را بر زگیل تناسلی نوع ۱۶ و ۱۸ که از انواع پرخطر بیماری است، دارد. این نوع واکسن بیشترین تاثیر را در جلوگیری از سرطان‌های مختلف مانند دهانه رحم، واژن،ناحیه تناسلی خارجی، آلت تناسلی مردانه، مقعد و سرطان‌های دهان و گلو را دارد.
 • نوع چهارگانه، که در ایران هم بیشتر مورد استفاده است بر زگیل تناسلی نوع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ تاثیرگذار است که نوع ۶ و ۱۱ از انواع کم‌خطر این بیماری هستند.
 • نوع نه‌گانه، این نوع واکسن که در تمام کشور ها در دسترس نیست علاوه بر پوشش نوع ۶،۱۱،۱۶ و ۱۸ بر ویروس‌های تیپ ۳۱،۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ نیز تاثرگذار است.

سوال

 • آیا میزان کاهش ریسک خطر ابتلا به سرطان رحم در تمام این واکسن‌ها به یک صورت است؟
  باید بگویم که نوع چهارگانه که در کشور ما استفاده می‌شود خوشبختانه تا ۷۰٪ ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش می‌دهد و نوع نه‌گانه به دلیل پوشش دهی بیشتر تیپ‌های ویروس، تا ۹۰٪ در کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم موفق عمل کرده است و این دو نوع واکسن یک اختلاف ۲۰٪ ای در تاثیرگذاری با هم دارند.

اما در جلوگیری از انواع سرطان مقعد، ناحیه تناسلی مردانه، واژن ، ناحیه تناسلی بیرونی زنانه و سرطان گلو تمام واکسن‌ها تا ۹۰٪ تاثیرگذاری دارند. در واقع برای آقایان زدن واکسن‌ها ۴ یا ۹ گانه در خودشان در تفاوت آنچنانی ندارد اما به دلیل پوشش‌دهی بیشتر نوع نه‌گانه احتمال سرطان دهانه رحم در پارتنر‌های این افراد می‌تواند تا ۲۰٪ کاهش پیدا کند.

تاثیر واکسن ها روی سرطان دهانه رحم

تمام واکسن‌های ۲، ۴ و ۹ گانه تاثیر قابل قبولی بر پیشگیری از سرطان دهانه رحم دارند زیرا همه آن‌ها عامل اصلی آن یعنی عوامل ۱۶ و ۱۸ را شامل میشوند اما ضعف واکسن دوگانه در پوشش‌دهی زگیل‌های تناسلی  ناحیه خارجی است که افراد زیادی را هم را درگیر می‌کند و میتواند برای فرد از نظر روحی و جسمی مشکل ایجاد کند. این نوع زگیل‌ها با نوع ۴ و ۹ گانه تا حد خوبی قابل کنترل است حتی دیده شده در خانم‌هایی که زیر ۲۴ سال این تزریق را انجام داده‌اند ۱۰۰٪ پیشگیری و در آقایان زیر ۲۴ سال ۹۰٪ پیشگیری را داشته است.

بیشترین عامل در ابتلا به سرطان مقعد عامل ۱۶ و ۱۸ است و این عامل در افراد همجنسگرا به خصوص آقایان بیشتر می‌شود پس تزریق واکسن در این افراد میتواند بسیار تاثیرگذار باشد.
در مورد سرطان دهان بررسی ها نشان داده که تزریق واکسن تا حد قابل قبولی توانسته از عفونت زگیل در دهان جلوگیری کند و شیوع آن را کم کند اما در مورد پیشگیری از ابتلا به سرطان‌های حلق با واکسن هنوز بحث وجود دارد و تا به امروز نتیجه قطعی گزارش نشده است.

سن تزریق واکسن

درباره سن تزریق این واکسن در پسر‌ها حدود ۱۱-۱۲ سال است و در دختر‌ها میتواند از ۹ سال هم تزریق شود و با افزایش سن احتمال تاثیرگذاری این واکسن کاهش می‌یابد پس توصیه میشود با وجود کمتر بودن تاثیرگذاری از ۱۳ سالگی بازهم تا ۲۶ سالگی حتما این واکسن زده شود زیرا در سنین بالاتر قطعا ابتلا به به این ویروس در این افراد کمتر خواهد بود. اما بسیاری از افراد در مورد سنین بالاتر از ۲۶ برای تزریق این واکسن هم در مورد خانم‌ها و هم در مورد آقایان سوال میپرسند که باید گفت در این افراد اگر هنور رابطه جنسی برقرار نکرده‌اند یا تعداد رابطه‌هایی که در گذشته داشته‌اند بسیار کم بوده است باز هم توصیه به زدن واکسن می‌شود زیرا میتواند خطر ابتلا به سرطان‌ها را کاهش دهد.

در امریکا این واکسن تا ۴۵ سال توصیه میشود. یک از دلایل دیگری که در کشوری مانند آمریکا توصیه می‌شود افراد تا زیر ۲۶سال تزریق این واکسن را انجام بدهند، شمول بیمه برای این واکسن تا این سن است. در ایران متاسفانه این واکسن در هیچ سنی شامل بیمه نمی‌شود و به همین دلیل تقریبا هزینه بالایی دارد.

تعداد دفعات تزریق

 • برای افراد زیر ۱۵ سال این تزریق در ۲ نوبت انجام می‌شود که بار دوم بین ۶ تا ۱۲ ماه پس از دفعه اول انجام می‌گیرد. اما حالا اگر بنا به هر شرایطی فرد پیش از ۶ ماه تزریق دوم را انجام دهد باید یک تزریق سوم هم داشته باشد که با فاصله زمانی حداقل ۳ ماه پس از تزریق دوم انجام شود و در واقع به جای ۲ تزریق فرد مجبور به انجام ۳ تزریق می‌شود.
 • در افراد ۱۵ و بالاتر این تزریق در ۳ نوبت انجام میشود به طوری که تزریق دوم ۱ الی ۲ ماه بعد از اولین تزریق و تزریق سوم پس از ۶ ماه از اولین تزریق  صورت میگیرد.. حداقل زکمن بین تزریق اول و دوم ۱ ماه و بین تزریق دوم و سوم ۳ ماه است پس توجه کنید که این فاصله‌های زمانی رعایت شود زیرا بسیار اهمیت دارد. در صورت عدم رعایت این فاصله‌ها با صلاح دید پزشک زمانی برای تزریق یک واکسن دیگر در نظر گرفته میشود.
  *خود سن ۱۵ سال هم شامل ۳ واکسن میشود.*

بسیاری از افراد تزریق های دوم و سوم را فراموش میکنند. توصیه‌ای که به این افراد میشود این است که به محض یاد آوردن دوز مناسب را تزریق کنند و نیاز به انجام پروسه از اول نیست.

این واکسن برای افراد زیر ۱۴ سال ممکن با واکسن‌های دیگری مانند سه‌گانه یا هپاتیت همزمان شود که این همزمانی مشکلی ندارد و ایمنی فرد را دچار مخاطره نخواهد کرد. تنها نکته این است مکان تزریق آن‌ها باید متفاوت باشد مثلا هرکدام از واکسن‌ها در یک بازو تزریق شود.

تمدید واکسن

بسیاری از واکسن‌ها مانند هپاتیت خیلی وقت‌ها ممکن است نیاز به یادآور داشته باشد، اما در مورد این واکسن تا به امروز هیچ تحقیق و مطالعه‌ای حاکی از نیاز به تزریق مجدد در این  واکسن نیست و همان دو یا سه دوز بسته به سن فرد کارگشا است. یکی از دلایل عدم توصیه تمدلد تزریق مشخص نبودن میزان آنتی‌بادی تاثیرگذار بر این بیماری است. برای مثال در مورد واکسن هپاتیت پس از ۱۰ سال میزان آنتی‌بادی بدن فرد را اندازه‌گیری می‌کنند و در صورت نیاز، تزریق تمدید را انجام میدهند اما در این مورد به دلیل مشخص نبودن میزان آنتی بادی تاثیرگذار تزریق‌های مجدد توصیه نمی‌شود.

افراد کاندید واکسن

سوال دیگری که بسیار مطرح می‌شود این است که آیا واکسن می‌تواند برای افرادی که زگیل در ناحیه خارجی داشته‌اند(چه درمان شده یا نشده باشند) یا در تست‌های انجام شده، نوع‌های پرخطر این ویروس را دارند، تزریق شود و یا اصلا تاثیرگذاری دارد؟
پاسخ بله است اما نه به اندازه فردی که این ضایعات را ندارد یا کلا تست HPV منفی داشته‌است اما در هرحال باز هم میتواند به کاهش ابتلا برای فرد موثر باشد.

تزریق در افراد باردار یا مادران شیرده

گاهی اوقات ممکن است این واکسن برای افراد باردار انجام شود مثلا فرد در زمان تزریق اول خود نمی‌دانسته که باردار است یا در فاصله تزریق اول و دوم باردار شده است. در این افراد توصیه میشود که تزریق متوقف شود و ادامه تزریق به بعد از بارداری موکول شود. هرچند در افراد باردار با تزریق این واکسن علائم منفی در جنین یا دوره بارداری مشاهده نشده اما باز هم پیشنهاد به توقف پروسه است.
مادرانی که در دوره شیردهی هستند میتوانند تزریق‌های خود را ادامه دهند و واکسن در پروسه شیردهی تاثیری نخواهد داشت.

اثرات جانبی واکسن

ممکن است در برخی موارد فرد با تزریق واکسن افت ناگهانی فشار یا سنکوب کردن را داشته باشد که حالتی گذرا است و اگر این تزریق توسط پزشک باتجربه انجام شود این اتفاق هم نخواهد افتاد. البته این مساله تنها مربوط به واکسن زگیل تناسلی نیست و در سایر واکسن‌ها هم شایع است. این علائم به همراه درد و قرمزی در ناحیه تزریق در واکسن ۹ گانه بیشتر از سایرین است.
یکی دیگر از اثرات تزریق واکسن می‌توان به تهوع و استفراغ تا ۲ هفته اول اشاره کرد و گذرا است.

نکات کلی واکسن زگیل تناسلی

*به طورکلی تزریق واکسن می‌تواند به یک همه‌گیری ایمنی هم منجر شود زیرا از زمان شروع تزریق واکسن و تشویق افراد بیشتر برای انجام این کار مشاهده شده که عفونت‌ها در افرادی که تزریق هم نداشته‌اند کمتر شده‌است زیرا پارتنر‌های این افراد تزریق واکسن را انجام داده بودند. البته که فردی که واکسن تزریق کرده است ایمنی بسیار بالاتری نسبت به افراد تزریق نشده خواهد داشت.*

*گاهی اوقات مطالبی را فضای عمومی یا مجازی میبینیم که درصدد ایجاد تصور منفی در مورد این واکس‌ها است که این واکسن‌ها خطرناک هستند یا باعث انتقال بیماری‌ها می‌شوند. باید خدمتان عرض کنم که در تمام تحقیقاتی که در کل دنیا در مرود این واکسن‌ها انجام شده هیچگونه خطری گزارش نشده و این واکسن کاملا ایمن است و در همه‌جا تزریق آن ها توصیه می‌شود حتی در مواردی مطرح شد که این واکسن میتواند تاثیر منفی بر ابتلا به ام‌اس داشته باشد که این مورد هم کاملا رد شده است و اصلا دیده نشده.*

نتیجه گیری

در صورت تشخیص درست بیماری، زمانی که فرد مبتلا به زگیل تناسلی داخلی باشد این عارضه نسبت به زگیل تناسلی خارجی از اهمیت بیشتری برخوردار است . میزان تاثیر ضایعه بر روی دهانه رحم و بافت های واژن بسیار مهم می باشد، که در این مواقع برای تشخیص و شناسایی بیشتر نمونه برداری باید انجام گردد که با استفاده از دستگاهی به نام کلونوسکوپ که در واقع یک دستگاه میکروسکوپی است که می تواند با بزرگ نمایی دهانه رحم و عروقی که با چشم مصلح قابل مشاهده نیستند را نشان دهد و احیانا از آن ها نمونه برداری انجام شود. که با توجه به نتیجه نمونه برداری روش درمان زگیل تناسلی متفاوت خواهد بود .

خدمان زیبایی انجام شده با جدیدترین متد ها و دستگاه های روز دنیا:

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مطالب مرتبط
2 پاسخ
 1. سلام خانم دکتر خسته نباشید همسر من زگیل تناسلی داره. خواستم بپرسم طبق مطالبتون امکان انتقال وجود داره خواستم بدونم باید چه کار کنم اگر دوباره عود کرد چه کار کنیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *